12. Září 2024
Strojová kartotéka se otevře veřejnosti během Dne architektury
12. 09. 2024
V rámci letošního ročníku celorepublikového festivalu Den architektury bude veřejnosti mimořádně zpřístupněna strojová kartotéka České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), která je světovým unikátem a od roku 2004 je zapsána na seznam kulturních památek ČR společně s budovou ČSSZ.
Den architektury každoročně představuje veřejnosti unikátní stavby i přehlížená místa. V letošním roce má podtitul „Proces proměny“, který je volně inspirován 100. výročím úmrtí Franze Kafky. Návštěvníky mimo jiné zve na místa s kafkovskou atmosférou a pozve tak veřejnost například do administrativních staveb či archivů, které hrály významnou roli v životě a díle tohoto slavného pražského spisovatele. V pátek 27. září od 12:00 do 16:00 hodin budou mít návštěvníci možnost zúčastnit se prohlídek unikátní strojové kartotéky v budově ČSSZ na Praze 5.
„Jsme velmi rádi, že můžeme v rámci tohoto festivalu, který otevírá dveře ke skrytým pokladům, nabídnout veřejnosti možnost nahlédnout do tohoto unikátního prostoru. Strojová kartotéka je stále funkčním a živým archivem. Vzhledem k tomu, že jde o pracovní prostor, není možné kartotéku zpřístupňovat kdykoliv, proto je tato příležitost výjimečná,“ uvádí ústřední ředitel ČSSZ František Boháček.
Prohlídky budou trvat 20 minut, přičemž každá skupina bude mít kapacitu maximálně 10 osob. Vzhledem k provozním specifikům je účast možná pouze pro osoby starší 18 let a je nezbytné se předem registrovat prostřednictvím platformy GoOut. Registrace budou zahájeny 15. září v 18.00. Vstup je umožněn pouze s menšími osobními zavazadly (např. kabelkami nebo ledvinkami). Návštěvníci budou moci během prohlídky fotografovat prostor kartotéky, avšak bude nutné brát ohled na ochranu osobních údajů zaměstnanců a archivních materiálů.
Historie a současnost strojové kartotéky
Strojová kartotéka, vybudovaná v letech 1935–1936, je jedním z nejvýznamnějších a nejrozsáhlejších archivních systémů svého druhu v České republice. Budovu navrhl František Albert Libra (1891–1958) ve spolupráci s architektem Jiřím Kanem (1895–1944). Vlastní stavbu realizovaly v letech 1936 až 1937 tři pražské stavební firmy. Rozměrnou ocelovou konstrukci s pojezdy navrhl pracovník Vítkovických závodů F. Ludwig. Samotnou unikátní registraturu dodala strojírenská firma Ing. O. Podhajského z pražské Hostivaře.
Systém byl koncipován s cílem efektivně spravovat obrovské množství papírových záznamů o zaměstnancích a důchodcích. Kartotéka je dlouhá 52 metrů, široká 7 metrů a vysoká 8 metrů. Skládá se z 18 bloků, každý blok má 500 zásuvek. Jedna je dlouhá 3 metry. Každý blok obsluhuje jeden pojízdný jeřáb-zakladač. Kdyby se všech 9000 zásuvek naskládalo vedle sebe, měřily by neuvěřitelných 27 kilometrů.
V současné době je tento masivní archivní systém, navržený s důrazem na efektivitu a kapacitu, stále používán, i když se jeho využití v posledních letech výrazně snížilo díky digitalizaci.
Důležité informace
· Termín prohlídek: pátek 27. 9. 2024 12:00–16:00
· Délka prohlídky: 20 minut
· Kapacita skupiny: max. 10 osob
· Věkové omezení: 18+
· Rezervace termínu: od 15. 9. 2024 přes platformu GoOut
· Příchod: 15 minut před časem prohlídky
· Zavazadla: pouze malá (kabelky, ledvinky)
· Fotografování: ano, avšak nesmí být zachyceny tváře zaměstnanců a dokumenty
Kudy k nám
Nejlepší způsob, jak nás navštívit, je využití městské hromadné dopravy (MHD). Jeďte linkou B a vystupte ve stanici Anděl. Vyberte výstup buď směr Anděl, nebo Na Knížecí.
Autobus
Ze zastávky Na Knížecí jeďte autobusem č. 120, 231 nebo 232. Vystupte na zastávce Správa sociálního zabezpečení, která je přímo u budov ČSSZ. Ze zastávky Smíchovské nádraží můžete jet autobusem č. 232. Vystupte na zastávce Správa sociálního zabezpečení.
Tramvaj
Pokud pojedete tramvají ze zastávky Anděl nebo Na Knížecí směr Radlická, využijte linky 7 nebo 21. Vystupte na zastávce Křížová a pak pokračujte asi 300 metrů pěšky ulicí Křížová k budovám ČSSZ.
Upozorňujeme, že parkování v okolí budovy ČSSZ je velmi omezené a nachází se zde parkovací zóny. Z tohoto důvodu doporučujeme využít výše zmíněné prostředky MHD, abyste se vyhnuli případným komplikacím s parkováním. Aktuální jízdní řád včetně mimořádných dopravních událostí najdete na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy.
Těšíme se na Vaši účast.
Zdroj: cssz.cz