Průlomová švýcarská technologie dokáže snížit množství radioaktivního odpadu v jaderných elektrárnách o 80 %.

29. Květen 2024

[shared_counts]

Copy URL

Švýcarská firma Transmutex, která se zabývá jaderným štěpením, objevila novou metodu, která by mohla snížit radioaktivitu jaderného odpadu až o 80 %. Autorem této inovace je fyzik Carlo Rubbia, bývalý generální ředitel fyzikální laboratoře CERN.

V oblasti jaderné energetiky je problém likvidace radioaktivního odpadu již dlouho velkým problémem. Zatímco primární pozornost je často věnována bezpečnosti provozu štěpných jaderných reaktorů, problém nakládání s radioaktivním odpadem – který představuje riziko po tisíce let – vyžaduje okamžitou pozornost. Svět se stále více zajímá o technologii jaderného štěpení, protože hledá náhradu za fosilní paliva. Dvacet zemí se loni na konferenci COP28 zavázalo ztrojnásobit kapacitu jaderné energie v příštích 25 letech, ale stále chybí podrobné plány pro dlouhodobé skladování vyhořelého materiálu.

Metoda společnosti Transmutex je založena na transmutaci prvků – procesu přeměny jednoho prvku na jeho izotop nebo jiný prvek. S využitím urychlovače částic navrhují výzkumníci společnosti přeměnit mírně radioaktivní prvek, jako je thorium, na izotop uranu. Tento nově vzniklý uran lze okamžitě zpracovat přímo v připojené jaderné elektrárně. Na rozdíl od tradičního uranu používaného v současných jaderných elektrárnách tato varianta neprodukuje plutonium ani jiný vysoce radioaktivní odpad. Jde tedy v tomto smyslu o přelomovou technologii, která by mohla způsobit revoluci v jaderné energetice, protože nabízí udržitelnější a bezpečnější způsob nakládání s radioaktivním odpadem. Přijetí těchto pokroků bude mít zásadní význam pro řešení dlouhodobých potíží spojených s nakládáním s jaderným odpadem, protože země zvyšují své ambice v oblasti jaderné energie.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

© 2024 newsroom.cz