Přes pozitivní signály zůstane investiční aktivita po většinu roku zřejmě i nadále utlumená

10. Duben 2024

[shared_counts]

Přes pozitivní signály zůstane investiční aktivita po většinu roku zřejmě i nadále utlumená

V prvním čtvrtletí 2024 dosáhl objem investic do komerčních nemovitostí téměř 550 milionů EUR, oproti poslednímu kvartálu roku 2023 se jedná o 254% nárůst. Pozitivní výsledek významně ovlivnily dvě velké transakce, a to dokončení prodeje nákupního centra Arkády Pankrác, které koupil fond Trigea a také společný podnik (joint venture) CPI PG a Best Hotel Properties, do něhož CPI vložila 8 českých hotelů. Bez těchto transakcí by byl objem investic pouze pětinový.

Všechny investiční transakce v prvním čtvrtletí realizoval český kapitál. Polovinu z celkového kvartálního objemu investic tvořily retailové nemovitosti, kromě Arkády Pankrác jsme zaznamenali ještě prodeje několika retail parků či supermarketů. Hotely pak měly 32% podíl, kancelářím a rezidencím připadlo 7 %, sklady si připsaly 4% podíl na investicích.

„Kapitálu mezi českými investory je dostatek, ať již v rukou privátních investorů či realitních fondů. Ti čekají na vhodné příležitosti. Na trh se postupně dostává několik komerčních nemovitostí, z nichž některé jsou prémiové a v top lokalitách centra Prahy, bude tedy z čeho vybírat,“ popisuje situaci na českém trhu s komerčními nemovitostmi Zdenka Klapalová, partnerka společnosti Knight Frank.

Mezi největší uskutečněné transakce za první čtvrtletí letošního roku patří již zmíněné Arkády Pankrác a společný podnik CPI PG a Best Hotel Properties. Jedinou transakcí kancelářského objektu byl prodej Olympic Garden v Praze 1, který zprostředkovala společnost Knight Frank. Projekty institucionálního nájemního bydlení jsou žádaným investičním produktem, nicméně stále ještě panuje určitý nesoulad v cenových očekáváních developerů a investorů. Aktivně tyto projekty nakupuje například společnost XPlace, která vstoupila do projektů na Waltrovce či U Šárky.

Výnosové míry zůstaly během 1. čtvrtletí 2024 na stejné úrovni jako na konci roku 2023. Aktuálně tedy dosahují 5,5 % pro špičkové kanceláře, 5 % pro plně dlouhodobě pronajaté moderní sklady v top lokalitách, 5,5 % pro nákupní třídy, 6,25 % pro nákupní centra a 6,5 % pro retail parky. V roce 2024 můžeme zaznamenat ještě zvýšení u kanceláří a skladových prostor. Výnosové míry u retailových nemovitostí by měly zůstat v podstatě stabilní. I nadále platí, že přecenění na českém trhu je mírnější než ve většině západoevropských zemí.

„Předpokládáme, že celkový objem investic v roce 2024 by mohl dosáhnout 1,5 – 1,8 miliardy EUR. V loňském roce se prodaly nemovitosti za 1,38 mld. EUR. Letošní objem investic však bude stále pod dlouhodobým průměrem. Evidujeme větší počet transakcí ať již jednotlivých nemovitostí tak portfolií v počáteční fázi, je tedy otázkou, zda se podaří je uzavřít do konce tohoto roku. Očekávané snížení eurových úrokových sazeb ze strany ECB by pak v závěru tohoto roku mohlo přispět k oživení investiční aktivity“, doplňuje na závěr Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení průzkumů Knight Frank.

O společnosti Knight Frank

Knight Frank & Rutley byl založen v Anglii v roce 1896 jako společnost zabývající se oceňováním a aukcemi. Dnes je Knight Frank považován za silného hráče na poli poradců oblasti komerčních a rezidenčních nemovitostí. Celosvětová síť zahrnuje 488 poboček v 57 zemích napříč 6 kontinenty a více než 20 000 profesionálů.

Společnost Knight Frank se za dobu svého více než třicetiletého působení v České republice stala jednou z předních společností v oblastech realitního poradenství, správy nemovitostí, pronájmů kanceláří, oceňování majetku, výzkumu trhu a mezinárodních investic. Zaměřuje se také na průmyslové a rezidenční nemovitosti. Poskytuje komplexní poradenství majitelům nemovitostí, investorům, developerům a korporátním nájemcům.

© 2024 newsroom.cz