13. Září 2024
13.9.2024 Škody, Pojistný trh
Meteorologové varují před zvýšeným rizikem povodní a záplav na většině území Česka způsobeným intenzivními dešti od čtvrtka. Pro snížení škod způsobených atmosférickými srážkami a povodní může pomoci jedna hodina času strávená kontrolou deseti bodů prevenčního seznamu.
- Zkontrolujte střechu a odtokové kanályPokud máte šikmou, vlezte na půdu a podívejte se, zda někde nezatéká. U rovné zkontrolujte, že jsou volné odtoky. Podívejte se i na okapy a na odtokové kanály na pozemku, měly by být průchozí a čisté.
- Zavřete dveře i okna Nezapomeňte na další otvory, jako jsou průlezy na střechu, větráky apod. Místa, kudy může voda vniknout, utěsněte. Uzavření a utěsnění musí být důkladné, nestačí úroveň mikroventilace.
- Ukliďte kolem domuZajistěte věci na zahradě i předzahrádce, které by mohly stát vodě v cestě, ať už jde o popelnice nebo zahradní nábytek. Nejen kvůli silnému větru složte dovnitř slunečníky, dětské trampolíny a další zahradní vybavení.
- Přeparkujte auto Vyberte bezpečné místo, optimálně na vyvýšeném místě. Garáž pod úrovní terénu není bezpečné místo, hrozí i vzestup hladiny spodní vody. Vůz nesmí překážet složkám záchranného systému. Pro jistotu nechte za oknem telefonní kontakt.
- Protipovodňové zábranyPokud jsou u vás záplavy či povodně častější, máte možná protipovodňovou ochranu jako hradidlové či nafukovací zábrany nebo pytle na písek. Nezapomeňte na ně.
- Preventivní přemístění majetkuAlespoň nejcennější majetek přemístěte z ohrožených prostor, například ze sklepa do patra. Odstraňte ze sklepa, přízemí a vedlejších staveb nebezpečné látky – palivo, maziva, oleje.
- Baterie a powerbankyNabijte si dostupné powerbanky a mobilní telefon. K powerbance zkontrolujte dostupnost správného kabelu, telefon nastavte na úsporný režim.
- Evakuační zavazadloPřipravte si evakuační zavazadlo, dejte do něj osobní doklady (občanský průkaz, cestovní pas), peníze v hotovosti (platební karty), jiné cennosti, léky (zejména pravidelně užívané) a zdravotní pomůcky, běžné hygienické potřeby v přiměřeném množství, náhradní oděv, obuv a pláštěnku, spací pytel, nabíječku mobilního telefonu/tabletu. Doplňte trvanlivými potravinami na 2 až 3 dny, pitnou vodu a základním nádobím, ideální je ešus, příbor a otvírák. Jako evakuační zavazadlo nejlépe poslouží batoh (krosna), cestovní taška nebo kufr na kolečkách. Na zavazadlo nezapomeňte upevnit štítek s vaším jménem, příjmením a celou adresou.
- Buďte ve spojeníSledujte zprávy (Česká televize, Český rozhlas, Internet, …) dozvíte se tam o případné evakuaci. O té dají vědět i veřejný rozhlas či radiovozy policie a hasičů. Blížící se nebezpečí ohlašují poplašné sirény, pokud zazní, je nejvyšší čas se přemístit na bezpečné místo.
- Odchod z domovaPokud si situace vyžádá evakuaci z domu, vypněte všechny plynové a elektrické spotřebiče, vypojte spotřebiče ze zásuvky, vypněte topení (plynový kotel), uhaste otevřený oheň (krb, kamna), zhasněte všechna světla. Vypněte hlavní uzávěr plynu, vody a elektřiny. Vezměte s sebou i svá domácí zvířata, uzamkněte domov a ověřte, zda i ostatní v budově vědí o evakuaci.
Pomozte se podobně připravit i svým rodičům nebo starším sousedům, nezapomeňte ani na své rekreační nemovitosti nebo samostatně stojící garáž dál od bytu.
I když místo vašeho domova nebude zasaženo záplavami, nechoďte do parků a lesa, kde může díky podmáčení hrozit pád stromů. Vyhněte se pozorování rozvodněných řek z jejich blízkosti, hrozí podemletí břehů nebo stržení mostků atd.
Zdroj: opojisteni.cz