Nová studie favorizuje teorii unaveného světla před velkým třeskem

12. Září 2024

[shared_counts]

12. 9. 2024

11. 9. 2024

10. 9. 2024

Následující pohled je jistě krajně minoritní, nicméně autoři dosáhli jeho publikace v recenzovaném časopise.

Lior Shamir z Kansas State University (poznámka PH: informatik, nikoliv fyzik/astronom) použil snímky více než 30 000 galaxií pořízené pomocí trojice dalekohledů k měření rudého posuvu galaxií v závislosti na jejich vzdálenosti od Země. Rudý posuv odpovídá rychlosti, s níž se od nás galaxie vzdalují. Unavené světlo je skoro 100 let stará teorie, který rudý posuv vysvětluje jinak než pomocí velkého třesku. „Ve 20. letech minulého století Edwin Hubble a George Lemaitre zjistili, že čím vzdálenější je galaxie, tím rychleji se od Země vzdaluje,“ uvádí L. Shamir. „Tento objev vedl k teorii velkého třesku, podle níž se vesmír začal rozpínat přibližně před 13,8 miliardami let. Přibližně ve stejné době navrhl astronom Fritz Zwicky, že galaxie, které jsou od Země vzdálenější, se ve skutečnosti nepohybují rychleji.“ Zwicky tvrdil, že červený posuv pozorovaný ze Země není způsoben tím, že se galaxie pohybují, ale tím, že fotony světla ztrácejí při cestě vesmírem energii (výsledkem čehož je rudý posuv k nižší energii/vyšší vlnové délce). Čím déle světlo cestuje, tím více energie ztrácí, což vede k iluzi, že galaxie, které jsou od Země vzdálenější, se také pohybují rychleji. Teorie velkého třesku se stala konsenzem. Když ale Webbův dalekohled nahlédl do velmi raného vesmíru, astronomové v tomto ohledu poněkud znejistěli (alespoň tak to vidí Lior Shamir). Galaxie v raném vesmíru jsou velmi vyspělé, jako by měly být starší než samotný vesmír (tj. potřebovaly by se vyvíjet déle, než kolik času uplynulo od velkého třesku). Shamirova studie využila konstantní rychlost rotace Země kolem středu Mléčné dráhy ke zkoumání rudého posuvu galaxií, které se vůči Zemi pohybují různými rychlostmi, a k testování, jak změna červeného posuvu reaguje na změnu rychlosti. „Výsledky ukázaly, že galaxie, které se vůči Mléčné dráze otáčejí v opačném směru, mají nižší rudý posuv ve srovnání s galaxiemi, které se vůči Mléčné dráze otáčejí ve stejném směru. Tento rozdíl odráží pohyb Země, která rotuje spolu s Mléčnou dráhou. Výsledky však také ukázaly, že rozdíl v rudém posuvu se zvyšuje, když jsou galaxie od Země vzdálenější. Protože rychlost rotace Země vůči galaxiím je konstantní, důvodem rozdílu může být vzdálenost galaxií od Země. To ukazuje, že rudý posuv galaxií se mění se vzdáleností, což Zwicky předpověděl ve své teorii unaveného světla.“ Tolik alespoň průvodní tisková zpráva.

Lior Shamir, An Empirical Consistent Redshift Bias: A Possible Direct Observation of Zwicky’s TL Theory, Particles (2024). DOI: 10.3390/particles7030041 Zdroj: Kansas State University / Phys.org, přeloženo / zkráceno

Poznámka PH: Jinak mainstream praví, že teorii unaveného světla se podařilo falzifikovat, alespoň její konkrétní modely. Příslušná tisková zpráva to celé zrovna moc dobře nevysvětluje. Závislost rudého posuvu na vzdálenosti v rámci modelu velkého třesku odpovídá mj. tomu, jak se rychlost expanze mění s časem. Jinak to, že vzdálenější objekt se od nás vzdaluje rychleji, platí i v rámci velkého třesku. Nicméně pro zájemce je k dispozici i původní článek (https://www.mdpi.com/2571-712X/7/3/41).

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.Vyžadované informace jsou označeny *

Komentář *

Jméno *

E-mail *

Webová stránka

Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.

Notify me of follow-up comments by email.

Notify me of new posts by email.

Δ

Nechte toto pole prázdné prosím

Křestní jméno

Email *

© 2024 newsroom.cz