Může v současné situaci ropa dosáhnout 130 USD za barel?

16. Duben 2024

[shared_counts]

Může v současné situaci ropa dosáhnout 130 USD za barel?

Poslední týdny přinesly další zostření situace na Blízkém východě, kde již přes půl roku probíhá ozbrojený konflikt mezi Izraelem a Palestinci. Nyní se situace ještě zhoršila. Vlna bezpilotních letounů a raket, která v noci na neděli prolétla směrem k Izraeli z Íránu, přinesla novou fázi napětí, nejistoty a konfrontace v regionu.Írán tvrdí, že sobotní bombardování Izraele je odpověď na letecký útok, který se stal 1. dubna na íránský konzulární budovu v syrské metropoli v Damašku, při kterém zahynuli vysoce postavení íránští velitelé. To vše má samozřejmě dopad na cenu „černého zlata“, které postupně roste stále výš (za poslední tři měsíce se její cena zvýšila o téměř 20 %). Může aktuální geopolitická krize vyústit v rekordní ceny této komodity?

Ceny ropy v březnu a na začátku dubna pokračovaly v růstu, protože zvýšené geopolitické napětí se shodovalo s vyhlídkou na napjatější rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou po zbytek roku. Termínované kontrakty (tzv. futures) na ropu typu Brent 5. dubna překonaly symbolickou hranici 90 USD za barel a oproti začátku března vzrostly o téměř 8 USD za barel, čímž dosáhly nejvyšší úrovně od října 2023, a to v souvislosti se zvýšeným napětím mezi Izraelem a Íránem. Na komoditu rovněž dlouhodobě dopadají omezení vývozu ze strany kartelu OPEC+ (Organizace zemí vyvážejících ropu a Ruská federace), který hodlá prodloužit těžební škrty v rozsahu 2,2 mil. barelů denně do konce druhého čtvrtletí. Mimo tento závazek Saúdská Arábie dobrovolně omezuje produkci o dodatečných 1 mil., což není málo. K tomu si přidejme vynucené sankce na vývoz z Ruské federace nebo ukrajinské útoky na ruské rafinérie a máme na stole velmi utažený trh s ropou.

Výhled pro současný trh s ropou je tedy jednoznačně „býčí“. Podle společnosti S&P Global Commodity Insights by mohly spotové ceny ropy ještě letos vzrůst na 100 USD za barel, pokud bude OPEC+ pokračovat disciplinovaně ve svých restrikcích a bude nadále udržovat cenu ropy na světových trzích. V případě, že by současná rozmíška mezi Izraelem a Írán měla vést k nějaké větší válce, snadno si dokážu představit významné dopady na Hormuzský průliv, který je pro Evropu z pohledu dovozu suroviny naprosto zásadní. Hodnota ropy na trzích by pak mohla snadno atakovat i více než 120–130 USD v prvotním období v rámci obav o rozšíření potenciálního konfliktu.

Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital

Úspěšně absolvoval dvě ekonomické školy a nabral bohaté zkušenosti v předních společnostech a institucích jak v České republice, tak v zahraničí. Jeho specializací je převážně měnový trh, komodity a energetika – oblasti, ve kterých má rovněž v minulosti publikované odborné články v řadě významných odborných médií.

Argos Capital – Partner pro investice do komodit

Jsme vašim partnerem v oblasti finančních služeb. Naše služby zahrnují přístup k akciovým a komoditním trhům po celém světě díky naší spolupráci s předním světovým brokerem, společností Interactive Brokers LLC. Jsme tým zkušených makléřů a analytiků s bohatými zkušenostmi, kteří neustále sledují aktuální tržní trendy. Naše poslání spočívá v poskytování individuálních investičních rad a doporučení, které jsou pečlivě přizpůsobeny vašim potřebám a rizikovému profilu. S námi na své straně můžete mít jistotu, že vaše finanční cíle jsou v dobrých rukou.

© 2024 newsroom.cz