13. Září 2024
Lukáš Hruška: Jak bezpečně trávit čas v lese?
13.9.2024
Les pro mnohé z nás je místem, kam chodíme na procházky, odpočinout si či se nadýchat čerstvého vzduchu. Lesní klima a příjemná zelená barva má své blahodárné účinky a kouzlo. Při trávení času v přírodě musíme být ohleduplní na rostliny a živočichy, které v lese žijí, je však nutné dbát též na svoji bezpečnost a zdraví. Základem je tak vhodné oblečení a bezpečná obuv. Kromě toho je vhodné použít ochranu proti klíšťatům v podobě repelentu. V lese na nás může však čekat řada dalších úskalí, s nimiž je nutné se vypořádat a vhodně se zachovat, abychom minimalizovali nežádoucí důsledky.
A to tak, že budeme respektovat různá upozornění, zákazy nebo činnosti v lese, kde můžeme přijít k úrazu. Příkladem takovéto situace je těžba stromů v lese, kdy je nutné se vyhýbat těmto místům v dostatečné vzdálenosti a respektovat příkazy a doporučení pracovníků provádějící tuto těžbu. Navíc na provádějící těžbu nás často ještě upozorní informační cedule na přístupových cestách. Naopak některé cesty v lese nebo části lesního porostu mohou být nezpřístupněny, kdy důvodem pro to může být např. nebezpečí pádu stromů vlivem kalamitních stavů nebo jiných příčin. Všechna tato upozornění jsou za účelem ochrany všech návštěvníků lesa a je nutné je brát na zřetel!
Co dalšího nás může v lese potkat?
Zranění v lese: Les může být potencionálním místem úrazu a bohužel i tak místem spojeným s obtížemi v poskytování záchranné pomoci. Mezi časté druhy poranění patří vymknutý kotník, různé druhy pohmožděnin nebo zlomeniny. Zranění mohou být spojena s krvácením, úrazem hlavy nebo poruchou vědomí. Pokud není možné ošetřit zraněnou osobu na místě, dojít s touto osobou k dopravnímu prostředku nebo do nějakého nejbližšího místa pomoci, je nutné zavolat záchrannou službu. V tomto případě je nezbytné pokusit se záchranné službě popsat co nejpřesněji a nejlépe místo úrazu.
Bod záchrany.
V rozsáhlých lesích často můžeme narazit na body záchrany nebo tzv. traumatologické body. Na těchto cedulích nalezneme linky tísňového volání, ale především jedinečný kód, podle kterého se záchranářům, hasičům nebo policistům rychle podaří identifikovat místo, kde se právě nacházíte. A v případě nenalezení těchto bodů můžeme též využít i mobilní aplikaci Záchranka, s níž by lokalizace měla být též jednodušší, tu však musíme mít staženou už před takovým výletem do přírody.
Otrava jedovatými plody: Sbírání lesních plodů je bezesporu oblíbenou aktivitou řady návštěvníků. Ne všechny plody jsou samozřejmě jedlé, a proto je nutné sbírat jen to, u čeho jsme si jistí, že můžeme bezpečně konzumovat. Pokud však přesto některé jedovaté plody sníme, můžeme pociťovat nevolnost, slabost nebo mezi další příznaky patří zvracení či průjem. V případě silné otravy nám však může jít už skutečně o život, neboť ta může vést až k poškození jater, ledvin či srdce.
Bouřka a silný vítr: Pokud nás zastihne bouřka je určitě nutné dodržovat jedno základní pravidlo, a to vyhnout se stání pod osamělými stromy a případně se schovat do auta nebo přístřešku. Bouřkové stavy často doprovází silný poryv větru, proto je důležité dát si pozor na možný pád stromu nebo jeho částí, jako např. suchých větví. Při těchto stavech je tak nejprve vhodné si návštěvu lesa rozmyslet a raději zůstat v bezpečí domova. Před procházkou tedy neuškodí se vždy dobře podívat na předpověď počasí a respektovat možné výstrahy zkušených meteorologů.
Oheň v lese: Pokud vidíme požár v lese, okamžitě zavoláme hasiče, sdělíme jim lokaci daného požáru a utečeme do bezpečí. V případě, že se jedná o malé doutnání a dokážeme potencionální požár uhasit vlastními silami, můžeme použít vodu, písek, hlínu nebo deku. I v takové situaci je však vhodné raději hasiče zavolat pro případ šíření hrabankou (mělká vrstva půdy v lese nezbytná pro fungování lesního ekosystému). Vždy ale na prvním místě dbáme svého zdraví a opatrnosti, protože požár se v lese může velmi rychle šířit. Rizikem takového rychlého šíření je období sucha či zvýšené povětrnostní podmínky.
Lesní cesta.
Nevybuchlá munice: V tomto případě je nutné zachovat co největší opatrnost, udržovat dostatečný odstup a v žádném případě se munice nedotýkáme. Dále jsme též povinni neprodleně oznámit její nález nejbližšímu příslušníkovi policie nebo útvaru policie, anebo orgánu místní samosprávy, který toto oznámení předá nejbližšímu útvaru policie.
Zaběhlý pes: V první řadě nemusíme snad zmiňovat, že je nutné mít v lese psa na vodítku nebo u nohy pod kontrolou svého pána. Psa nenecháváme volně pobíhat bez dohledu, neboť pejsek může chytit stopu zvěře, uvidí ji nebo přijde s ní do kontaktu, a zaběhne se. V případě, že se nám pejsek opravdu zaběhne, je potřeba sledovat jeho směr a dávat mu nacvičené signály a volat na něho. Je dobré též zůstat na daném místě, pravděpodobně se pejsek vrátí na stejné místo.
Příroda je místem odpočinku a zdrojem energie pro všechny návštěvníky. Jak již bylo zmíněno a nastíněno výše, lze být také místem, kde na nás může číhat řada úskalí, na které je nutné brát zřetel a zachovat při nich co největší obezřetnost. Chovejme se tedy k přírodě ohleduplně a zároveň dbejme na naše zdraví.
reklama
Lukáš Hruška
Autor působí na orgánu státní správy lesů a myslivosti Krajského úřadu Středočeského kraje. Je členem Mysliveckého spolku Benátky nad Jizerou a Českomoravské myslivecké jednoty. Zabývá se aktuálními tématy v oblasti lesnictví, myslivosti a ochrany přírody a krajiny.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Dále čtěte |
Odrůda z roku 1872. Přijďte ochutnat Českou pochoutku, jablko z doby císaře Františka JosefaJak správně pečovat o psí drápy?Dobrovolnický festival DORT v Telči nabídne rodinný program, hudbu i inspiraci
Další články autora |
Lukáš Hruška: Zlatá srnčí trofej se po letech vrátila do Benátek nad JizerouLukáš Hruška: Plodonosné dřeviny v městských lesích Benátek nad Jizerou mají své místoLukáš Hruška: Revitalizována niva řeky Jizery v Benátkách nad Jizerou a její protipovodňová funkce
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení
Uživatelský e-mail
Heslo
Zapomněli jste heslo? Změňte si je. Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.
MU
Michal Ukropec
13.9.2024 06:07
Děkuji za článek. Ovšem ti, co by si ho měli přečíst, zcela zjevně nerozumí psanému textu. Viz příznivci ekologismu.
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení
Uživatelský e-mail
Heslo
Zapomněli jste heslo? Změňte si je. Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.
Zdroj: ekolist.cz