07. Březen 2024
Návod: Jak zasadit avokádo krok za krokem
03.08.2024
Patříte mezi milovníky avokáda? Zkuste si jej sami vypěstovat z pecky! V tomto článku vám poskytneme návod, jak krok za krokem postupovat. Také se podrobněji podíváme právě na tuto plodinu a prozradíme vám, co v sobě ukrývá, jak poznat zralé avokádo a jak jej správně skladovat.
Avokádo: bohatý zdroj vitaminů a zdravých tuků
Avokádo přináší do našeho jídelníčku skvělé zpestření. Zároveň se jedná o skvělý zdroj nejrůznějších vitamínů (zejména B, K, E a C), vlákniny a nenasycených mastných kyselin. Obsahuje také draslík a měď. Pojďme se nejprve podívat na to, kde roste avokádo a jakou má vlastně podobu.
Avokádo se řadí do čeledi vavřínovitých. Roste na stromě, který může dosahovat do výšky až 15 metrů. Původně přitom pochází z jižního Mexika. V současné době je ale jeho pěstování rozšířené prakticky po celém světě.
U této plodiny se rozlišuje celá řada druhů. Nicméně u nás se většinou setkáte se dvěma základními druhy – Hass a Fuerte:
Avokádo Hass je celosvětově nejpěstovanějším druhem avokáda. Charakterizuje jej tmavá bradavičnatá slupka, jejíž barva se může lišit podle stupně dozrání. Zatímco nezralé avokádo je zelené, zralé získává fialovo-černý odstín. Dužina má typickou olejovitou chuť a pyšní se světle zelenou barvou.
Avokádo Fuerte narozdíl od výše uvedeného druhu Hass nemění barvu dle stupně zralosti. Po celou dobu si udržuje zelenou a spíše tenkou slupku. Chuť dužiny bývá sladší a krémová.
Jak poznat zralé avokádo
Dříve než avokádo rozkrojíte, ujistěte se, že je opravdu zralé. Při rozkrojení totiž již dále nedozraje a takový plod vám nezbyde než vyhodit.
Zralé plody poznáte tak, že jsou na omak lehce měkké. Jejich stopku lze snadno odloupnout prstem. Pokud ale stopka na avokádu chybí, značí to již jeho přezrálost. V obchodech se u zralých avokád často setkáte s označením „ready to eat“. Pokud koupíte nezralé avokádo, bude ke konzumaci zpravidla připravené v řádu několika dní.
A jak nechat dozrát avokádo a tento proces urychlit? V tomto ohledu skvěle pomůže zabalení plodu do papírového sáčku nebo novin. Dozrání může pomoct také to, když avokádo položíte v blízkosti banánů.
Jak skladovat avokádo
To záleží na tom, zda chcete uchovat nezralé nebo zralé avokádo.
Nezralé avokádo nikdy nedávejte do lednice. Spíše jej umístěte do mísy s ovocem a nechte jej při pokojové teplotě dozrát.
Pokud jste si koupili zralé avokádo a nechcete jej okamžitě jíst, můžete jej umístit do lednice. Díky tomu proces zrání zpomalíte a předejdete tomu, aby vám plod tak rychle zhnědl a shnil.
Další otázkou může být to, jak uchovat již načaté avokádo, které nespotřebujete okamžitě celé. Rozkrojené avokádo začne přirozeně hnědnout. Jedná se o proces oxidace, který se objevuje i u jiného ovoce a zeleniny. Hnědé části avokáda nejsou zkažené a lze je bez problémů sníst. Pouze nevypadají dvakrát vábně. Jak tedy procesu oxidace zabránit?
K oxidaci dochází kvůli tomu, že má dužina přístup k vzduchu. Pokud ale avokádu přístup ke vzduchu zamezíte, k oxidaci přirozeně docházet nebude. Pomocníkem se vám mohou stát vakuovačky, vzduchotěsné dózy nebo zabalení do potravinové fólie. Odhalenou dužinu můžete také pokapat citronem.
NÁVOD: Jak zasadit avokádo a jak o něj pečovat
Avokádo lze v našich podmínkách pěstovat jako zajímavou pokojovou rostlinu. Poradí si s tím přitom hravě i začátečníci. Avokádo není nijak zvlášť náročné na půdu. Použít proto můžete lehkou mírně kyselou zeminu, kterou je potřeba udržovat vlhkou (nikoliv však přemokřenou). A jak vypěstovat avokádo z pecky? Pojďme se podívat na jednotlivé kroky.
1. Vyberte si vhodné avokádo. Hodit se bude pěkné a zralé.
2. Avokádo podélně nakrojte až k pecce a plod jemně rozlouskněte. Poté opatrně vyloupněte pecku z plodu a očistěte ji od zbytků dužiny. Pecku jemně umyjte pod tekoucí vodou a vysušte papírovou utěrkou. Dejte si pozor na to, abyste ji nijak nepoškodili, nepoškrábali a nesloupli.
3. Do spodní třetiny pecky zapíchněte 4 párátka, aby byla po jejím obvodu.
4. Připravte si sklenici s vodou a pecku do ní položte tak, aby párátka zajistila stálé ponoření spodní části pecky do vody. Sklenici umístěte tam, kde panuje teplota od 21 do 27 °C (třeba u topení).
5. Vodu ve sklenici každé dva dny vyměňte.
6. Zhruba po 5 až 6 týdnech by se měly objevit kořínky. Vyčkejte však ještě, než se objeví první lístky. V tomto momentě již bude avokádo připravené k přesazení.
7. Květináč by měl být zhruba 20 až 25 cm velký. Při přesazení z pecky nejprve vyjměte párátka. Kořeny se snažte nepoškodit. Jáma na zasazení by měla být dostatečně hluboká.
Jak pečovat o rostlinu avokáda
Zhruba jednou až dvakrát ročně můžete rostlinu avokáda přihnojit. Aby se rostlina nevytahovala příliš do výšky, lze ji pravidelně zaštipovat. Díky tomuto kroku vytvoří košatější korunku a rozvětví se.
Zastřihávání je také důležité kvůli podpoře kvetení. A jak zastřihnout avokádo? Nebojte se, není to žádná věda. Až bude rostlina vysoká alespoň 15 cm, odštípněte horní listy. Zaštipování provádějte vždy nad očkem. Jelikož jsou oddenky poměrně dobře poddajné, budou vám k tomu stačit i prsty.
Zasazené avokádo nese plody za 4 až 8 let. Objevit se ale klidně mohou až po 15 letech, nebo také nikdy. V našich podmínkách je totiž plodění avokáda spíše vzácné.
Věříme, že nyní již máte jasno v tom, jak pěstovat avokádo. Pusťte se do toho a třeba se i vy budete moct po chvíli těšit z další krásné pokojové rostliny.
***
Zdroj: datart.cz