Jak se připravit na povodeň. Má ještě cenu řešit pojištění?

12. Září 2024

[shared_counts]

Díky vylepšeným předpovědím máme tentokrát čas se připravit. Na co všechno myslet?

Přicházejí velké deště a meteorologové varují, že povodně můžou být dokonce srovnatelné s katastrofami let 1997 nebo 2002. Na rozdíl od dřívějších pohrom máme čas připravit se.

Na prvním místě je určitě život a zdraví, ale lidé pochopitelně myslí i na svůj majetek. A protože dům vodě z cesty neodnesete, klíčové může být pojištění.

Domácnosti a majitele nemovitostí můžeme rozdělit do tří kategorií: jedni mají majetek pojištěný dobře, druzí mají majetek pojištěný málo a třetí pojistku nemají.

Pojišťovny potvrzují, že lidé z poslední zmíněné skupiny se probouzejí a začínají poptávat pojištění pro případ velké vody. Jenže: pojistku sice uzavřít můžete i dnes, pokud ale pohroma přijde zítra či pozítří, peníze nedostanete.

„Všechny pojišťovny mají v podmínkách uvedené, že v případě záplav a povodní začne pojištění platit až určitý počet dní po sjednání,“ podotýká Nela Maťašeje, mluvčí pojišťovny Direct. Konkrétně v Directu činí takzvaná karenční doba 10 dní.

Loňský průzkum České asociace pojišťoven ukázal, že nemovitost má pojištěnou 56 procent lidí. A jenom třetina má prý pojistku dobře nastavenou. Ostatní smlouvy jsou podpojištěné, neodpovídají dnešní hodnotě pojištěné nemovitosti, a proto bude pojišťovna pojištění krátit: Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku.

Pokud byste si chtěli hned teď pojistku spravit a nastavit smlouvu líp, je to určitě v pořádku. Pro právě přicházející živelní pohromu to ale ještě platit nebude.

„Část pojišťoven na to myslí, takže kromě toho, že mají nastavenou karenční dobu u nově uzavřených smluv, mají takovou lhůtu stanovenou i pro navýšení pojistné částky,“ říká Martin Podávka z pojišťovny Pillow.

Potvrzuje to i Petr Milata, mluvčí ČSOB pojišťovny. „Pro případy spekulativního uzavírání nových pojistných smluv na poslední chvíli u škod způsobených záplavou či povodní máme ve všech produktech majetkového pojištění ujednání o čekací době v délce deseti dní,“ vysvětuje.

Zda se nacházíte v oblasti ohrožené záplavami, sice můžete tušit z předešlých zkušeností, je ale důležité sledovat i aktuální informace. Kromě webu Českého hydrometeorogolického ústavu, kde najdete podrobné informace o množství spadlých i očekávaných srážek, je to pak zpravodajství – rozhlasové, televizní, internetové, mimo jiné také webové stránky obce.

Pokud jste v záplavové oblasti nebo v oblasti aktuálně ohrožené, připravte se na eventualitu, že budete muset domov opustit. Nachystejte si evakuační zavazadlo, udělejte si zásoby pitné vody, přesuňte zásoby na místa, kam se voda nedostane. Ve stručné a přehledné formě najdete všechno důležité na webu hasičů.

Když jste se postarali o sebe, můžete se začít zajímat o svůj majetek. Zvenku stavět zábrany z pytlů s pískem, pokud můžete, uvnitř přesouvat cennější věci na výš uložená místa. Nezapomeňte přitom na osobní dokumenty, smlouvy, doklady o pořízení cennějších věcí jako například elektroniky. Pokud je to možné, automobil přeparkujte na bezpečnější místo.

Vždy ale v první řadě myslete na bezpečnost, životy a zdraví lidí, tedy i sebe. Dbejte na pokyny samosprávy, hasičů, policistů, záchranářů.

Většina pojišťoven už má na webech připravené návody, jak postupovat při hlášení škody. Jak ji dokumentovat, co a jak dokládat.

Dobré je mít zdokumentovaný i stav před, nejen po. „Pokud se nacházíte v rizikové oblasti, doporučuji provést nyní důkladnou fotodokumentaci nepoškozeného majetku. Kvalitní záznam pomůže pojišťovnám rychleji vyhodnotit průběh škodní události a zjednoduší komunikaci,“ radí Lenka Slabejová z České asociace pojišťoven.

Asociace také připravila obecné povodňové desatero:

© 2024 newsroom.cz