28. Květen 2024
Chystáte se na letošní Veletrh vědy? Pokud ano, neopomeňte stanoviště Fakulty elektrotechnické ČVUT. I letos chystáme zajímavý program pro malé i velké návštěvníky a návštěvnice, při němž se lidé pobaví i přiučí něco z techniky.
Na stanovišti FEL potkáte třeba robotické mazlíčky, které naši vědci a vědkyně vyvíjejí a vylepšují. „Můžete se těšit například na roboty ‚píďalky‘, jejichž ovládání si mohou vyzkoušet i návštěvníci a návštěvnice,“ uvedl Ing. Jakub Sláma z Centra umělé inteligence FEL ČVUT. Podotkl, že jeho tým přiveze i „pavoučího“ hexapoda a připraví interaktivní úkoly s bludištěm, kdy si sami vyzkoušíte řešení běžných robotických úloh.
„Na Veletrhu vědy plánujeme předvést robota Spot s robotickou rukou a autonomní sbírání předmětů. Dále pak záchranářského a průzkumného robota MARV, který bude autonomně následovat svého vůdce,“ upozornil pak Ing. Bedřich Himmel z katedry kybernetiky FEL. „Jedná se o reálný scénář nasazení záchranářského robota, který veze vybavení pro záchranáře., Musí ho autonomně sledovat, vyhýbat se případným překážkám, a přitom nesmí záchranáře ohrozit. Všechno to jsou práce našich studentů,“ doplnil Ing. Himmel.
I na Veletrhu vědy pak pod vedením studentů a studentek FEL projdete minikurzem pájení součástek. Díky němu získáte jak originální suvenýr, tak i dobrý pocit z toho, že jste se naučili něco nového. (Nejen) malé děti si pak mohou vyrobit placku podle řady vzorů či vlastního návrhu.
Expozici na Veletrhu vědy tentokrát „vyšperkuje“ i oblíbený Van de Graaffův generátor. Co umí? No, nabít člověka na 10 000 voltů a vytvořit mu velmi efektní účes. Středoškoláci a středoškolačky, které v příštích letech čeká maturita a láká je technika, si pak na stánku mohou popovídat se studenty a studentkami naší fakulty o čemkoliv, co je ohledně studia FEL zajímá.
Tak přijďte! Těšíme se na vás denně od 30. 5. do 1. 6. v hale č. 6 PVA EXPO Praha – ve stánkovém komplexu ČVUT.
Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na: fel.cvut.cz
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2023/2024 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 502 českých a 352 anglických studijních programů (bakalářských, magisterských a doktorských). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings: V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 454. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 151.–200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 280. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 201. až 250. místě, v oblasti „Mathematics“ na 251.-300. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 190. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Více na www.cvut.cz.
Zdroj: feedit.cz