České sklárny Koulier, Květná, Novosad a syn Harrachov a porcelánka Thun se stanou součástí doprovodného programu Karlovarského festivalu

27. Květen 2024

[shared_counts]

Praha 27. května 2024 (PROTEXT) – Nádech noblesy českého skla a porcelánu patřící do rodiny nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO na Filmovém festivalu v Karlových Varech

Český výrobce skleněných vánočních ozdob Koulier společně s českými výrobci nápojového skla Květná a Sklárnou Novosad a syn Harrachov a největším českým výrobcem porcelánu Thun se stanou součástí doprovodného programu 58. ročníku Karlovarského filmového festivalu. A to v rámci akce Česká tradiční řemesla. Tento workshop proběhne od 29. června do 5. července tohoto roku na Vřídelní kolonádě v Karlových Varech. Filmovým fanouškům nabídne odpočinek mezi jednotlivými projekcemi. Jednotlivé sklárny a porcelánka nabídnou nejenom ucelenou prezentaci vlastní tvorby, ale všem zájemcům nabídnou workshopy tak, aby si osvojili novou dovednost a naučili se něčemu krásnému. Ozdobit si budou moct svoji vlastní ozdobu nebo hrnek. V tomto roce bude také v rámci 58.KVIFF prezentován Nadační fond Jakuba Voráčka. Zúčastněné sklárny a porcelánka část výtěžku z akce Česká tradiční řemesla věnují právě tomuto fondu.

„Skloubení tradice filmového festivalu a sklářského a porcelánového umění nám v Karlových Varech dává smysl. Každý výrobce sladí vlastní prezentaci své výroby a výrobků s praktickou ukázkou tak, aby si návštěvníci mohli osobně vyzkoušet v rámci workshopu něco přímo z výroby, například broušení skla, dekorování vánočních ozdob, dekorování porcelánových hrnečků a tak dále. Zároveň si zde výrobky mohou i koupit. Tato forma prezentace tradičních výrobců a značek s možností nahlédnout pod pokličku výroby, je jistě atraktivní nejen pro návštěvníky, ale i pro obyvatele města, kteří si rádi užívají festivalovou atmosféru a doprovodné akce,“ uvádí primátorka Karlových Varů Ing. Andrea Pfeffer Ferklová. „Toto rozptýlení mezi jednotlivými projekcemi v tak vysoké kvalitě a přidané edukační hodnotě dodává festivalu skutečný lesk a noblesu. Loňský zkušební rok nás jasně přesvědčil o tom, že byl tento projekt ze strany návštěvníků přijat na výbornou, a proto v něm pokračujeme i v letošním roce a věříme, že takto pojaté prezentace řemeslné výroby posílí i respekt a obdiv k tradičním českým značkám a jejich produktům,“ dodává Ing. Andrea Pfeffer Ferklová.

„Již v minulém roce jsme se, coby tři české společnosti – Koulier, Thun a Sklárna Novosad dohodli na společné prezentaci českého řemesla v průběhu konání MFF v Karlových Varech. Celá akce se uskutečnila pod záštitou Města Karlovy Vary, jednalo se o „nultý“ zkušební ročník, příprava probíhala ve velmi zrychleném tempu, na přípravu celé akce jsme měli 14 dní. Sklárna Novosad účast přislíbila týden před akcí. Řemeslný workshop však zaujal a zaznamenal velký úspěch ze strany návštěvníků. Proto jsme se spolu s městem Karlovy Vary dohodli opět prezentaci zopakovat i v tomto roce v době konání 58. KVIFF. Oslovili jsme i další významné české řemeslné výrobce,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, majitelka a ředitelka sklárny Koulier na Chrudimsku. „Cílem celé akce je zpestřit lidem pobyt v Karlových Varech během filmového festivalu i jinými aktivitami. A také představit řemesla, která mají v naší zemi dlouhou tradici a přiblížit je návštěvníkům. Všichni zájemci nás naleznou každý den od 10:00 do 18:00 na Vřídelní kolonádě,“ dodává Kateřina Šrámková.

„Sklárna Harrachov je tradiční výrobce ručně tvarovaného luxusního nápojového skla od roku 1712. V současné době vyrábíme především nápojové soubory a dekorativní sklo ve více než 30 barvách. V Karlových Varech na workshopu představíme návštěvníkům v rámci tvořivých dílen zdobení našich sklenic, a to vlastní rytinou. Ceníme si toho, že právě zde můžeme prezentovat tradiční české řemeslo široké veřejnosti,“ uvádí Petr Novosad, majitel sklárny Novosad a syn.

„Myšlenka uspořádat prezentaci tradiční české řemeslné výroby, a tím přiblížit návštěvníkům Karlovarského filmového festivalu naše porcelánové řemeslo vznikla díky spojení českých firem s městem Karlovy Vary. Tato vize nás jako největšího českého výrobce porcelánu velmi zaujala a oslovila, a proto jsme s radostí nabídku přijali. Chtěli bychom touto cestou ukázat všem návštěvníkům, jak krásná a zajímavá je práce spojená s výrobou porcelánu. Když nám pod rukama z měkké kaolínové hmoty vzniká křehká porcelánová krása, která však vyniká svou vysokou pevností a odolností,“ uvádí Vlastimil Argman, generální ředitel Thun. „Společnost Thun chce návštěvníkům tohoto workshopu přiblížit řemeslnou výrobu porcelánu. Největším lákadlem je však pro návštěvníky zajisté možnost si odekorovat svůj vlastní festivalový hrnek letošními motivy 58. MFF v Karlových Varech. Odekorovaný hrnek projde výpalem na 800°C a poté bude předán návštěvníkovi, který si odnese porcelánový suvenýr typický pro festivalové Karlovy Vary. Připravili jsme také speciálně pro Filmový festival retro kolekci všech festivalových hrnků od roku 2000, které si zde návštěvníci budou moci zakoupit a doplnit si tak své případné sbírky festivalových hrnků,“ dodává Vlastimil Argman.

Thun 1794 a.s. je největší český výrobce porcelánu. Společnost má ve svém výrobním programu ucelené tvary užitkového či hotelového porcelánu, speciální varný program, porcelán pro děti a zakázkové zboží pro velké mezinárodní řetězce. Jedná se o specifický druh tzv. tvrdého porcelánu s vypalovací teplotou 1405°C. Vysoká kvalita a osobitý design vycházející z 230leté tradice výroby porcelánu v Čechách zaručuje vysoký uživatelský standard pro naše zákazníky.

„Sklárna Květná 1794 má tu čest oznámit, že se letos připojí k Mezinárodnímu filmovému festivalu v Karlových Varech v rámci akce Česká tradiční řemesla. Návštěvníci festivalu dostanou jedinečnou příležitost prohlédnout si širokou škálu skleněných výrobků pocházejících od mistrů sklářů jedné z nejstarších a nejuznávanějších českých skláren. Právě pro ně připravila Sklárna Květná 1794 také workshop foukání skla. Jaké to je ‚vyfouknout‘ si vlastní sklenici, si účastníci vyzkouší pod vedením zkušených sklářů. V průběhu festivalu bude také možnost vychutnat víno z našich ručně vyráběných sklenic. Zažijte tak propojení lahodného moku s kvalitním sklem na vlastní kůži,“ uvádí Ing. Marek Mikláš, Executive director sklárny Květná 1794. „Sklárna Květná byla založena v roce 1794. Od té doby se ve svém oboru stala synonymem pro špičkovou kvalitu a inovaci. Naše výrobky jsou ceněny nejen v České republice, ale našly si své místo po celém světě. Jedinečnost skla z tradiční české sklárny tak letos mohou ocenit návštěvníci prestižní události, jakou je právě Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Přijďte se přesvědčit o kráse a kvalitě českého sklářství na vlastní oči a užít si neopakovatelný zážitek na festivalu,“ dodává Marek Mikláš.

Značka českých vánočních ozdob Koulier se vyrábí na Oflendě na Vysočině. Majitelé-manželé Šrámkovi tak navazují na dlouholetou tradici výroby vánočních ozdob v České republice a její založení považují za důležitý krok v uchování rukodělné tradice výroby a malování foukaných skleněných českých vánočních ozdob u nás. Rozhodujícím aspektem pro toto rozhodnutí bylo uzavření jiné provozovny na Chrudimsku, ze které bylo na jaře 2021 propuštěno přes 20 kvalifikovaných sklářů. Šrámkovi jim nabídli pracovní uplatnění. A dále také skutečnost, že současný majitel podniku má rodinné kořeny právě na Vysočině a jednu výrobu již vlastní. Koulier se zaměřuje na nové trendy ve výrobě skleněných vánočních i nevánočních ozdob. Ozdoby značky Koulier naleznou zákazníci na e-shopu http://www.koulier.cz/, dále v podnikové prodejně na Vysočině na Oflendě, v zámecké prodejně zámku Loučeň ve Středních Čechách a u dalších partnerů, jako například ve sklárně Tasice u Kutné hory.

Zdroj: Mgr.Kateřina Goroškov

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

„Články označené PROTEXT přebíráme ze stejnojmenné služby agentury ČTK, nejsou součástí redakčního obsahu webu Peníze.cz. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a nese odpovědnost za její obsah. ČTK v podmínkách služby uvádí, že nezveřejní informace, které by byly v rozporu se zákonem nebo by mohly být způsobilé porušit práva třetích osob na ochranu osobnosti, případně jiná zákonem chráněná práva třetích osob.“

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.

MEDICÍNA A BYZNYSJak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.

Koupit Finmag

© 2025 newsroom.cz