12. Září 2024
- Finanční stabilita
Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes rozhodla o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v České republice na 1,25 %. Vedlo ji k tomu zejména hodnocení cyklických rizik, která i v podmínkách pozvolného posunu ekonomiky ČR do počátečního období růstové fáze finančního cyklu zůstávají stabilní.
Rozhodnutí zohlednilo pozici ekonomiky ve finančním cyklu a s tím spojenou odhadovanou úroveň cyklických rizik v bilanci bankovního sektoru. Bankovní rada rovněž přihlédla k vývoji odolnosti bankovního sektoru a jeho kapitálové zranitelnosti.
Proticyklická kapitálová rezerva je důležitým nástrojem makroobezřetnostní politiky. Banky a družstevní záložny ji vytváří na základě pokynů ČNB v období nadměrného růstu úvěrů. Ten totiž obvykle zvyšuje finanční nerovnováhy a vede k růstu systémového rizika. Naopak v období poklesu ekonomické aktivity, doprovázeného rostoucími ztrátami z úvěrů, je obvyklé tuto rezervu uvolňovat, aby měly nefinanční podniky a domácnosti přístup k úvěrům bez nadměrně zpřísněných podmínek.[1]
Bližší informace k rozhodnutí bankovní rady naleznete v Úředním sdělení k vyhodnocení nastavení sazby proticyklické kapitálové rezervy – září 2024. Zveřejněno bude 13. září 2024.
ČNB rozhoduje o nastavení proticyklické kapitálové rezervy čtvrtletně už od roku 2014. Příště o něm bude bankovní rada jednat v listopadu 2024.
Jakub Holasředitel odboru komunikace
[1] POZNÁMKY PRO NOVINÁŘE:
- Česká národní banka rozhoduje čtvrtletně o nastavení, změně či ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy v tuzemsku. Nastavení či změnu provádí prostřednictvím dokumentu s názvem Opatření obecné povahy ke stanovení sazby proticyklické kapitálové rezervy, v případě ponechání sazby je odůvodnění zveřejněno v Úředním sdělení České národní banky k vyhodnocení nastavení sazby proticyklické kapitálové rezervy. Úkolem proticyklické kapitálové rezervy je ochrana bankovního sektoru před riziky vznikajícími v průběhu finančního cyklu. Jedná se zejména o rizika plynoucí z nadměrného růstu úvěrů, který přispívá k akumulaci systémových rizik a zvyšuje potenciál pro prudké výkyvy ekonomické aktivity.
- Další informace k proticyklické kapitálové rezervě na stránkách ČNB
- Informace o nastavení sazby proticyklické kapitálové rezervy v ostatních evropských zemích na stránce Evropské rady pro systémová rizika (externí odkaz)
Zdroj: cnb.cz