Vláda schválila komplexní strategii Baby-friendly Hospital Initiative: českým ženám a novorozencům se dostane lepší péče

12. Září 2024

[shared_counts]

Vláda schválila komplexní strategii Baby-friendly Hospital Initiative: českým ženám a novorozencům se dostane lepší péče

Vytvořeno: 12. 9. 2024Poslední aktualizace: 12. 9. 2024

Vláda schválila komplexní strategii Baby-friendly Hospital Initiative (BfHI), která významně zlepší péči o ženy a novorozence v českých porodnicích. Tento mezinárodně uznávaný program, vytvořený Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a UNICEF, je zaměřen na posílení vazby mezi matkou a dítětem, zajištění minimální kvality péče ve všech českých nemocnicích a podporu kojení u žen, které kojit chtějí.

Strategii připravilo Ministerstvo zdravotnictví a Úřad vlády ve spolupráci s WHO a UNICEF. Přípravná fáze probíhala více než rok. Strategie byla následně téměř rok konzultována se širokým okruhem expertů a expertek z Česka i ze zahraničí. V souvislosti s doporučením WHO a UNICEF byly v přípravné fázi materiálu vyloučeny subjekty financované výrobci komerční umělé výživy, dudlíků a lahví (tj. ve střetu zájmů). Nicméně v druhé části konzultační fáze byli zapojeni i ti, kteří jsou střetem zájmů zatíženi. Všechny připomínky byly transparentně zaznamenány a důkladně zváženy.

Co strategie přinese českým rodinám?

Opatření v nové strategii, která mají být realizována do roku 2030, směřují k lepším podmínkám pro ženy a novorozence v celé zemi. Mezi klíčové body vládního dokumentu patří:

  • Přívětivější porodnice s důrazem na minimalizaci separace matky a dítěte a komerčních tlaků, aby poporodní péče byla co nejvíce podporující, respektující a v souladu s aktuálním vědeckým poznáním.
  • Nepřerušovaný kontakt matky a dítěte po porodu, který je klíčový pro zdravý vývoj dítěte a posílení mateřské vazby.
  • Podpora kojení jako biologické normy, která přináší dlouhodobé zdravotní přínosy jak pro děti, tak pro ženy.
  • Rozvoj sítě sběren a bank mateřského mléka, aby i nekojené či dokrmované děti mohly využívat benefitů mateřského mléka.

„Tato strategie je důležitým krokem vpřed. Poskytne ženám a novorozencům to nejvhodnější prostředí v našich porodnicích a přinese lepší péči nejen v prvních dnech života, ale i nenahraditelný základ pro zdravý vývoj do budoucna,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic, který je zároveň předsedou Komise pro výživu kojenců a malých dětí. „Vytváření vstřícného prostředí a podmínek pro podporu kojení na všech úrovních je nedílnou součástí podpory reprodukčního zdraví a práv žen. Ze strategie budou těžit i ženy, které své děti kojit nemohou nebo nechtějí. Postupy programu BfHI totiž podporují mateřské kompetence všech žen, tedy i těch po komplikovaném porodu nebo císařském řezu. Vztahují se i na případy nedonošených či nemocných dětí,“ dodala zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, spolupředkladatelka materiálu.

Kromě nemocniční péče se vláda zaměří také na rozšíření vzdělávání zdravotnického personálu, lepší sběr a analýzu dat z nemocnic ke kvalitnějšímu rozhodování státní správy i podpoře informované a svobodné volby žen. V neposlední řadě strategie směřuje k lepšímu propojení nemocnic a komunitních služeb, aby každá rodina měla při odchodu z porodnice kontakty na odborné laktační poradenství a další formy podpory.

Proč je to důležité?

Období kolem porodu je velmi specifická a důležitá fáze v životě rodin, klíčová pro vzájemné propojení a vytvoření stabilního vztahu mezi matkou a dítětem a pro posílení soudržnosti v rodině. Podpora ze strany zdravotnického personálu a zajištění vědecky prověřených postupů bez komerčních vlivů v každé české porodnici je zcela zásadní, ať již ženy kojit chtějí a mohou, či nikoliv.

Jak bude probíhat realizace strategie?

Na opatřeních se bude podílet celá řada státních institucí v čele s Ministerstvem zdravotnictví, a to v součinnosti s poskytovateli zdravotních služeb. Dohlížet na koordinaci a realizaci strategie bude Komise pro výživu kojenců a malých dětí na Ministerstvu zdravotnictví. Na Úřadu vlády dlouhodobě sleduje naplňování programu BfHI v Česku Pracovní skupina k porodnictví při Radě vlády pro rovnost žen a mužů.

Jste spokojeni s obsahem této stránky?

Děkujeme! Máte nějaký nápad, jak stránku vylepšit?

Co zde chybí nebo byste vylepšili?

Děkujeme vám za zpětnou vazbu!

Ministr zdravotnictví

Zůstaňte s námi v kontaktu

Ministerstvo zdravotnictví

© 2024 newsroom.cz