Jak vybrat čelovku?

07. Leden 2024

[shared_counts]

01.08.2024

Čelovka je důležitý parťák na dobrodružných cestách každého nadšence outdoorových aktivit, ale i pracovníka, který svou práci vykonává venku ve večerních hodinách nebo si potřebuje posvítit na detaily. Když slunce zajde za obzor, mnohé sporty a povolání se neobejdou bez kvalitní čelovky. Svítivost, váha nebo výkon čelovky? Který parametr je při výběru rozhodující? Na to všechno si posvítíme v tomto článku.

O čem se dočtete:

  • Účel
  • Výkon
  • Dosvit
  • Zdroj energie
  • Váha
  • Odolnost
  • Výdrž
  • Doplňkové funkce

Účel svítí prostředky

Čelovka poslouží při dobrodružstvích v přírodě i při pracích v exteriéru hlavně proto, že vám posvítí na terén za snížené viditelnosti, zvýší bezpečnost pohybu ve tmě a zároveň uvolní ruce, na rozdíl od lucerny nebo jiných přenosných kempingových svítidel. Před koupí čelovky si musíte jako první zodpovědět otázku, kde a při jaké aktivitě chcete takový zdroj světla používat. Na stanovačku totiž určitě nepotřebujete nejvýkonnější model a u jeskyňářství zase oceníte vyšší dosvit i výdrž. Tak jak si vybrat čelovku pro běh, kolo či pro běžné kempování v přírodě? Každá čelovka má své světlé stránky, vy jen musíte najít tu, která jich má pro vaši aktivitu co nejvíc.

Běžecká čelovka Čelovka pro běhání vám v první řadě nesmí spadnout z hlavy, takže musí mít pevné a praktické upevnění, ideálně s baterií vzadu pro vyvážení váhy reflektoru. Dalším důležitým faktorem je intenzita světla a výdrž. Vyberte si takovou, která vám posvítí i na nezpevněný terén. Čelovka se zadním světlem je ještě vhodnější, protože zvýší vaši viditelnost ve tmě. Doporučuje se nižší celková hmotnost, která vás nebude tížit při běhu a odolnější materiál. Výdrž baterie by měla bez dobíjení zvládnout hodiny běhu a mít snadné a rychlé nabíjení.

Čelovka na kolo Jak vybrat čelovku na kolo? Pokud jezdíte pouze po asfaltových rovinkách, stačí vám cyklistické světlo přímo na řídítkách a maličké světlo na čelo využijete maximálně při opravách defektu apod. Pokud ale patříte k nadšencům freeridingu či jízdy v těžším horském terénu, potřebujete prioritně čelovku s upevněním na přilbu a nižší hmotností. Nízká váhová kategorie mívá většinou i nižší výkon, pátrejte proto po těch, které ho mají přece jen o něco vyšší a které mají akumulátor s rychlým dobíjením. Osvědčeným materiálem je kvalitní letecký hliník nebo dural, které odolají i tvrdšímu pádu. V neposlední řadě volte jednoduché ovládání, kde změníte režim jediným stisknutím tlačítka.

Čelovka pro kempování a turistiku Je vhodná nejen do stanu, ale i do domácnosti, dílny, autodílny, na malé opravy v tmavých prostorách, při nečekaných výpadcích elektrického proudu, k rybolovu, lovu nebo i na festival, když potřebujete najít něco ve stanu či vzdálenou toaletu. Ocení ji i pejskaři při večerní procházce se psem, kdy veřejné osvětlení není dostačující atp. Skvělé je, má-li model možnost úpravy šířky světelného kužele (pro výraznější osvětlení blízkého okolí). Jinak vám pro vaši spokojenost naprosto stačí základní parametry. Vyhovující bude menší model s lehkou váhou a praktickým dobíjením. Při kempování v odlehlejší divočině zvyšte své nároky hlavně na dosvit (od 50 do 100 a více metrů), odolnost a způsob nabíjení (praktičtější jsou spíše tužkové baterie).

Čelovka pro horolezce i speleology Splňuje téměř stejná kritéria jako ta pro cyklisty. Neměli byste ale opomenout bezpečnější uchycení na hlavu, a tedy systém zapínání se dvěma popruhy (jeden kolem hlavy a druhý přes hlavu) spolu s možností připnutí čelovky na helmu. Své opodstatnění mají také modely s připevněnou píšťalkou pro případ nouze.

Dětská čelovka Učitě nebude mít všechny moderní funkce a režimy, ale dítěti postačí k dostatečnému osvětlení prostoru. Čelovka pro děti má pevnější konstrukci z důvodu častějších pádů, hravý a veselý design a svítivost obvykle do 50 lm, což pro dětské aktivity, například v letním táboře, naprosto stačí. Nejdůležitější je, aby dětská čelovka měla nastavitelné popruhy na čelence pro co nejvyšší komfort a dosvit alespoň do 10 m.

Abyste všechno viděli v dobrém světle

Výkon světla v čelovce určuje světelný tok v lumenech. Čím více lumenů, tím intenzivnější je světlo.

20–200 lm postačuje k občasnému posvícení si ve stanu či k běžnému použití v zahradě nebo domácnosti, pro večerní vycházku se psem a podobné činnosti.

200–400 lm poskytne dostatečné světlo při lehčí turistice, kempování, jízdě na kole a běhu na silničních komunikacích s veřejným osvětlením a při podobných sportech.

400–nad 1 000 lm vyžadují extrémní sporty, náročné vysokohorské expedice, horolezectví, noční orientační běh a další aktivity, které se neobejdou bez silného osvícení terénu. Nejvýkonnější čelovka může mít klidně až 4 000 lumenů i více.

Zvýšená viditelnost

Dosvit je parametr, který vám poskytne informaci, jak dalece čelovka dosvítí. Znovu platí pravidlo přímé úměry: čím vyšší světelný tok, tím vyšší dosvit. Při běžných aktivitách v přírodě, nočních procházkách, pracích v domácnosti, zahradě, při stanovačkách nebo na festivalu vám stačí mít posvíceno na několik metrů až desítek metrů. V těchto případech budete spokojení také s modely s dosvitem do 50 m, dnes už se však běžně prodávají čelovky, které dosvítí až na 200 m. Běh, cyklistika či aktivity jako lyžování, běžky v zimě a podobně si vyžadují určitě mnohem víc osvětlené plochy před sebou a vyšší dosvit více než na 100 m, při extrémnějších druzích sportu a náročnějších pracích až na více než 200 m. Ideální pro všechna dobrodružství je čelovka s možností regulace dosvitu. Nezapomeňte zohlednit také další faktory, jako je například čas svícení, který se snižuje, čím vyšší je světelný tok.

Na co slouží čelovka s červeným světlem? Některé modely čelovek mají ve výbavě kromě LED diod s bílým světlem i diody s červeným světlem. Výhodou červeného světla je lepší přivyknutí si očí na tmu či nižší výdej energie. Navíc červené světlo neoslňuje tak výrazně jako bílé světlo. Využijete ho především v mlze, při čtení nebo také při výstražné signalizaci. Červené světlo mnohem méně láká divokou zvěř, zatímco vám stále poskytne výbornou viditelnost ve tmě, proto ho ocení například i rybáři nebo myslivci.

Jste fanoušky geocachingu? V tom případě by vám neměla při pátrání po pokladech chybět čelovka s UV světlem. UV světlo je nenahraditelný pomocník i při práci mineralogů, geologů či forenzních pracovníků.

Světelný zdroj

Jak dlouho a intenzivně vydrží čelovka svítit, závisí na zdroji energie. Čelovky jsou napájeny buď tužkovými bateriemi AA, mikrotužkovými bateriemi AAA nebo nabíjecím akumulátorem typu Li-Ion nebo Li-Pol. Setkat se můžete i s knoflíkovými bateriemi, které jsou určeny spíše do levnějších typů čelovek vhodných pouze pro nenáročné a krátké použití. Pamatujte na fakt, že každá baterie i akumulátor přidávají produktu na váze.

Tužkové baterie jsou praktické, protože je koupíte téměř v každém obchodě a vybité stačí vyměnit za nové. Jedná se o levnější variantu, při které neztrácíte čas dobíjením z externího zdroje a energii získáte, obrazně řečeno, rychlostí světla. Baterie bývají umístěny přímo v pouzdru reflektoru na přední straně čelenky nebo samostatně v pouzdru na zátylku.

Výhodou akumulátoru je zase možnost opětovného dobíjení, častokrát z více zařízení (záleží na typu konektoru – USB-C / microUSB / adaptér). Časově náročnější způsob vyžaduje vyšší počáteční investici, ale nabízí mnohem delší výdrž a silnější výkon, který je nezbytný pro extrémní sporty či náročnou turistiku.

Důležitá je rovnoVÁHA

Odlehčit ruce, ale zároveň příliš nezatížit hlavu. Kolik gramů by měla ideálně vážit například běžecká čelovka či čelovka na kolo? Gramáž čelovky se odvíjí od více faktorů, od váhy popruhů, pouzdra až po hmotnost baterie či akumulátoru. S čím je třeba počítat je fakt, že čím vyšší výkon čelovka poskytuje, tím vyšší bude i její celková váha. Obecně platí, že budete-li mít zařízení na hlavě déle a při náročnější aktivitě, měli byste sáhnout po lehčí verzi, ale ne na úkor ostatních parametrů. Výkonnější akumulátory, zářivější reflektory i odolnější materiál jsou pochopitelně těžší, ale stále by měla více převažovat kvalita nad ostatními vlastnostmi. Hobby čelovky pro běžné použití váží cca 100 až 200 g, profesionální mají hmotnost od 200 g výše.

Světlo, které odolá temným nástrahám

Odolnost proti vodě a prachu je další z důležitých parametrů, který byste neměli opomenout při výběru čelovky pro jakýkoli účel. Při kempování vás může zastihnout déšť, stejně jako při jízdě na kole či turistice nebo ledajaké aktivitě v přírodě. Pro běžné hobby činnosti nebo outdoorovém sportu vám postačí voděodolnost se stupněm krytí IPX6 (ochrana proti intenzivně stříkající vodě), pokud ale hledáte profesionální čelovky s možností ponoru do minimálně 1 m hloubky, měli byste sáhnout po modelech se stupněm krytí od IPX7 (ponor na 30 min. do hloubky 1 m) až po ten nejvyšší IPX9 (WAP – ochrana proti tlakové vodě). Přidanou hodnotou čelovky je také odolnost proti nárazu a pevné materiály, které nezlomí ani náhodný pád z výšky.

Pozor na povinné svícení od do

Nejvyšší výkon si vybírá svoji daň na výdrži baterie. Nejvýkonnější čelovka na trhu pro vás bude zbytečná investice, potřebujete-li si posvítit pouze na prostor kolem chalupy při výpadku proudu. Při tomto parametru někdy výrobci zamlžují. Výdrž udávají nepřesnou, resp. neoznačují celkovou výdrž, ale například jen čas, dokud světlo nezeslábne, nebo jde o údaj při minimálním výkonu svícení. Aby vaše nadšení z dobrodružné výpravy nezhaslo, zaměřte se při výběru raději na výkon a svítivost LED světel (kapitoly výše), které vám napoví mnohem více o celkové výdrži čelovky.

Další světlé stránky čelovky

Kromě zmíněných základních parametrů jsou čelovky nabité různými funkcemi a technologiemi. Samozřejmě, jejich počet závisí na vybavení konkrétního modelu. Chcete-li si zakoupit čelovku s tou nejlepší výbavou, připravte se i na vyšší cenu. Pro ilustraci, co můžete ještě v čelovkách očekávat, zmíníme pár nejužitečnějších funkcí, se kterými se můžete setkat u různých cenových kategorií.

Technologie Flicker Free brání mihotání světla. Zoom umožňuje měnit šířku světelného kužele a úhel rozptylu světla. Ochrana proti přehřátí automaticky sníží výkon čelovky, když dojde k zahřátí na její teplotní maximum. Reflexní prvky na popruzích čelenky zvyšují vaši viditelnost a bezpečnost v jakémkoli prostředí. Dalšími praktickými funkcemi jsou například paměť posledního nastavení, možnost upravit si obvod popruhů kolem hlavy, integrovaná píšťalka či indikátor stavu nabití. Každá čelovka má minimálně 1 světelný režim. Vítáno je vícero režimů, mezi kterými můžete přepínat, abyste mohli využít takovou intenzitu světla a způsob svícení, jaké právě potřebujete. Blikání, poloviční výkon (snížení světelného výkonu na 50 %) a SOS režim naleznete ve většině modelů střední cenové kategorie.

Šířka světelného kuželu udává, kolikastupňový „vějíř“ světla se před vámi rozprostře. Velikost úhlu vyjádřená ve stupních označuje maximum rozpětí světla do šířky. Přímo se zvětšováním šířky kužele klesá dosvit světla. U většiny modelů se setkáte s možnostmi regulace kužele pootočením přední části konstrukce v rozmezí od 20 do 180°.

Ovládání by mělo být jednoduché a proveditelné jediným stisknutím tlačítka či pootočením kulatého voliče. Složité proklikávání vás obere o čas, a hlavně zbytečně zaměstná vaše ruce, které například při řízení kola opravdu potřebujete mít zejména na řídítkách. A takovou čelovku se senzorem pohybu stačí rozsvítit/zhasnout jen mávnutím ruky.

Konstrukce a materiály. U levnějších modelů odpovídá cena kvalitě použitých materiálů. Pokud ale čelovku využijete prakticky jen párkrát za rok při výpadku proudu v domácnosti, dražší přece nepotřebujete ani hledat. I zde je třeba zohlednit účel a tomu přizpůsobit kvalitu zpracování celé konstrukce včetně popruhů, sponek, skla i pouzdra reflektoru. Nejkvalitnější modely jsou zhotoveny z leteckého hliníku nebo duralu s minerálním sklíčkem, tvrdými plasty.

A důvod vyšší ceny? Tolik zmiňovaná kvalita – zařízení odolá nečekaným nehodám, extrémním podmínkám a mnohem déle vám vydrží poskytovat světelnou oporu i v těch nejtemnějších místech.

© 2024 newsroom.cz