29. Květen 2024
Copy URL
Omezení financování podniků dosáhlo v roce 2023 rekordní úrovně, zejména v důsledku výrazné změny platebních podmínek od roku 2008. To se projevilo i v nárůstu průměrné splatnosti pohledávek, která se zvýšila o 3 dny a v roce 2023 dosáhla 59 dnů. To naznačuje, že firmy musí déle čekat na zaplacení faktur, což zvyšuje riziko problémů s cash flow.
Analytici Allianz Trade dlouhodobě sledují ukazatel DSO (Days Sales Outstanding), který definuje, jak dlouho trvá podnikům, než zaplatí své obchodní závazky. „Celosvětový průměr 59 dnů pro rok 2023 je zhoršen tím, že až 42 % společností s pohledávkami po splatnosti se na konci roku 2023 pohybuje nad 60 dny a 6 % společností dosahuje dokonce až 120 dnů pohledávek po splatnosti,“ říká Peter Mucina, vedoucí oddělení pojištění pohledávek Allianz Trade na Slovensku.
Podle odborníků z Allianz Trade vytváří klesající úroveň ziskovosti předpoklad pro delší splatnost pohledávek – zejména v Evropě. Analýzou údajů o více než 2 000 firmách z Velké Británie, Francie, Německa, Itálie a Španělska za posledních 18 let zjistili, že dlouhodobě ziskové firmy jsou jistější v řízení svých závazků a pohledávek, zatímco méně ziskové firmy mají tendenci platit svým dodavatelům později. „Očekáváme, že zejména v roce 2024 bude ziskovost v Evropě mírně klesat, což znamená, že by se evropské firmy měly připravit na delší platební lhůty,“ dodal Peter Mucina.
Nejdelší splatnost má strojírenství
Ačkoli strukturální rozdíly znamenají, že některá odvětví jsou citlivější na hospodářské cykly a šoky než jiná, téměř všechna sledovaná odvětví zaznamenala v roce 2023 nárůst ukazatele DSO. V globálním hodnocení mají nejdelší splatnost pohledávek na konci roku 2023 odvětví strojírenství, stavebnictví, dopravních prostředků a elektroniky, která se zvýšila nad 70 dnů.
Zkrácení platebních podmínek může být klíčem k posílení odolnosti evropských firem, ale není tomu tak docela. „Evropská komise navrhuje zkrátit platební lhůty ze současných doporučených 60 dnů na povinných 30 dnů. To však přináší menší flexibilitu pro přibližně 40 % evropských firem, kterým v průměru trvá splácení dluhů až 60 dní,“ dodává Peter Mucina. Ke zkrácení lhůt splatnosti na 30 dnů by evropské firmy potřebovaly dodatečné finanční prostředky ve výši 2 bilionů eur. To by při současných úrokových sazbách zvýšilo výdaje podniků o 100 miliard eur. „Platební kultuře v Evropě by spíše pomohla zvýšená ziskovost, které by podniky mohly dosáhnout snížením svých provozních nákladů,“ uzavírá Peter Mucina ze společnosti Allianz Trade.
Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!
- Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.
Copy URL
Předchozí článek
Nepřehlédněte
Zdroj: svetprumyslu.cz