Jaké jsou hlavní problémy globálního finančního systému?

29. Květen 2024

[shared_counts]

29.5.2024 Pojistný trh, Zahraničí

Rada pro finanční stabilitu (RFS) zveřejnila zprávu o tom, že Klaas Knot, předseda RFS, zaslal dopis ministrům financí a guvernérům centrálních bank skupiny G20, v němž je informuje o aktuálních problémech globálního finančního systému.

Za klíčová sdělení lze považovat:

  • varování ohledně komplikovaného výhledu v oblasti globální finanční stability, včetně zatížení dluhovou službou, varování ohledně napětí v oceňování aktiv na některých klíčových trzích, nesouladu u pákového efektu a likvidity, pokud jde o nebankovní finanční zprostředkování,
  • skutečnost, že RFS předložila revidovaná politická doporučení k řešení zranitelných míst vyplývajících z nesouladu v likviditě u otevřených investičních fondů (Open-End Investment Funds). RFS vyzývá členy G20, aby je implementovali v nejkratší proveditelné lhůtě,
  • vymezení klíčových úkolů, na nichž hodlá RFS pracovat v roce 2024. Mezi ně patří například poučení z bankovního otřesu v březnu 2023, nebankovní finanční zprostředkování, klimatická změna, digitalizace a posílení účinnosti přeshraničního platebního styku.

V prohlášení se některé výše uvedené otázky blíže specifikují. Knot například vidí problematicky výhled globální finanční stability, a to přes stálý (globální) ekonomický růst a náznaky uvolňování globálních finančních podmínek. Měly by se podle jeho názoru zvýšit problémy s dluhovou službou a expozice v sektorech čelících existujícím obtížím, jako jsou komerční nemovitosti, vyžadují přísný monitoring. Oceňování aktiv vyvolává podle Knota na některých klíčových trzích rovněž napětí. Náhlé posuny v tržních cenách by mohly odhalit zranitelná místa ve finančním systému, včetně těch, jež se týkají nesouladu u pákového efektu a likvidity.

Pokud jde o program činnosti v roce 2024, tak RFS chce zajistit účinnou implementaci mezinárodního rámce daného „Klíčovými atributy režimů účinného řešení krizí“[1], řešit rizika finanční stability vyplývající z pákového efektu u nebankovního finančního zprostředkování, analyzovat implikace tokenizace[2] a umělé inteligence pro finanční stabilitu. Vzhledem k rostoucím rizikům kybernetických incidentů pro finanční stabilitu, RFS navrhla pro veřejnou konzultaci formát k výměně informací o těchto incidentech.

Na žádost stávajícího brazilského předsednictví ve skupině G20 provede RFS také inventuru regulatorních a dohledových iniciativ týkajících se identifikace a posouzení finančních rizik souvisejících s přírodou. Navíc bude RFS koordinovat mezinárodní spolupráci prostřednictvím svých významných plánů, k nimž náleží řešení finančních rizik z klimatické změny, posílení přeshraničních plateb a krypto-aktiva.

[1] Jde o materiál RFS s názvem: „FSB Key Attributes of Effective Resolution Regimes“.[2] Tokenizace je proces vytváření tokenů jako médií dat, často nahrazujících vysoce citlivá data algoritmicky generovanými čísly a písmeny zvanými tokeny. Viz např. https://www.buzzmag.cz/tokenizace/

© 2024 newsroom.cz