28. Květen 2024
Úřad práce přispěje zaměstnavatelům na vzdělání jejich zaměstnanců v IT dovednostech. Program je financovaný z evropských peněz. Účastnit se můžou i osoby samostatně výdělečně činné.
Úřad práce České republiky oznámil start nového projektu na podporu získání a rozvoje digitálních dovedností. Program, financovaný z Národního plánu obnovy, se jmenuje NPO – DIGI a zaměstnavatel nebo OSVČ z něj můžou na každého člověka, který vypsaný kurz či školení úspěšně dokončí, dostat skoro 43 tisíc korun.
„Chceme pomoci lidem i firmám vydělávat více a bez růstu kvalifikace to nepůjde. Dotujeme širokou škálu kurzů od úplně základních kurzů digitální gramotnosti přes použití umělé inteligence v běžné praxi až po vysoce specializované kurzy,“ říká o programu generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.
Nabídka dotace je určená pro zaměstnavatele, OSVČ, zaměstnance, včetně nestátních neziskových organizací, církevních právnických osob, případně obcí, krajů a dobrovolných svazků obcí.
Příspěvek lze čerpat na člověka, který úspěšně absolvuje některý z nabídky kurzů. Minimální rozsah podpořené vzdělávací aktivity je 16 a maximální 80 hodin čistého času.
Příspěvek se proplácí zpětně, počítá se na osobu a absolvované hodiny. Kromě samotného příspěvku na vzdělání je možné dostat příspěvek i na náklady zaměstnavatele, tedy náklady vynaložené na mzdu zaměstnance po dobu účasti na dalším profesním vzdělávání.
Celková výše příspěvku může být na osobu až 42 888 korun a 80 haléřů, pokud bude dotace využita na vzdělávání i na mzdový příspěvek. Pokud se budou peníze čerpat jen na samotnou vzdělávací aktivitu, maximum možného je 21 118 korun a 40 haléřů.
Podmínkou připsání příspěvku je úspěšné dokončení kurzu při minimálně 80procentní účasti na výuce. Účastník musí program absolvovat do konce letošního září.
Podpora se poskytuje na základě písemné dohody s Úřadem práce České republiky. Proplácí se zpětně, po předložení dokladů. Dohodu může s úřadem uzavřít jen zaměstnavatel (nebo OSVČ), a to pouze online na webu Úřadu práce. Respektive – první přihlášení může učinit pomocí digitální identity jen člověk, který funguje jako statutární orgán nebo člen dozorčí rady firmy, případně podnikající fyzická osoba a podobně. Ten pak může přidat i jinou osobu, která bude dál se systémem pracovat.
Po vyplnění nezbytných údajů (informace o firmě systém po přihlášené načte sám) připraví Úřad práce dohodu, kterou už pak stačí digitálně podepsat.
Zaujali jsme vás? Pokračujte…
Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu
Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.
MEDICÍNA A BYZNYSJak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.
BYZNYS JE HRA„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.
Často kladené otázky
- O příspěvek z programu NPO – DIGI můžou žádat OSVČ a zaměstnavatelé, včetně nestátních neziskových organizací, církevních právnických osob, případně obcí, krajů a dobrovolných svazků obcí.
- Celková výše příspěvku může být až 42 888,8 koruny na osobu, a to tehdy, když se dotace využije jak na samotné kurzy, tak na mzdový příspěvek. Když peníze půjdou jen na úhradu samotného vzdělání maximum je 21 118,4 koruny.
Zdroj: finmag.penize.cz