Pojišťovny odhadují škody na plodinách po mrazech na stovky milionů korun

27. Květen 2024

[shared_counts]

Pojišťovny odhadují pojištěné škody na zemědělských plodinách po nočních mrazech, které zasáhly zemi koncem dubna, na stovky milionů korun. Nejvíce se jich týká ovoce. Vyplývá to z vyjádření největších pojistitelů zemědělců. Jde podle nich o rekordní škody v tomto pojištění. Pokud mají zemědělci sjednané pojištění plodin pro letošní rok, dostanou od státu podporu v plné výši. Při nedoložení platného pojištění dostanou pěstitelé o polovinu méně, sdělilo dnes ČTK ministerstvo zemědělství (MZe).

U Generali České pojišťovny aktuální odhad škod způsobených jarním mrazem přesahuje 108 milionů korun. Z toho 41 procent tvoří škody na ovoci, třetina na vinné révě, 13 procent na jahodách a desetina na polních plodinách. Poškození má pojišťovna od klientů hlášeno v různém rozsahu na celém území Česka. Nicméně v Čechách je poškození větší a rozsáhlejší než na Moravě, řekl mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Agra Pojišťovna, která je dalším významným pojistitelem, odhadla před měsícem škody na víc než 100 milionů korun. „Naši lidé v terénu rozhodně nehlásí nic ‚dobrého‘ a téměř s jistotou jde o nejhorší mrazové škody od našeho příchodu na český trh v roce 2006,“ uvedla tehdy ředitelka pojišťovny Petra Martinková. Agra má největší kumulaci hlášených poškození z jižní Moravy a středních a východních Čech. Pojišťovna Allianz pojišťuje pouze víno, borůvky, jahody, mluvčí Marie Petrovová škody odhadla do 20 milionů korun. Další velké pojišťovny toto pojištění neposkytují.

Po první prohlídce u klientů Generali ČP začíná vyplácet zálohy na pojistné plnění. Proces trvá podle druhu plodiny, například poškozené porosty ozimé řepky, máku nebo cukrovky se vyplácejí hned po prohlídce. Navíc u některých druhů plodin, kdy se provádí jen jedna prohlídka ke zjištění poškození, se vyplácí celá částka najednou, u dalších plodin se vyplácí postupně. Nejdéle proces trvá u jablek, hrušek nebo vinné révy po dozrání plodů, a to po konečné prohlídce před sklizní, dodal Marek.

Pěstitelé dostanou také podporu od vlády, která je připravena uvolnit peníze ze státního rozpočtu. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve uvedl, že pěstitelům, kteří neměli pojištění proti mrazům, bude stát krátit kompenzace o polovinu. Proti jarním mrazům je možné pojistit pouze jablka, hrušky, borůvky, jahody a vinnou révu. Úřad na dotaz ČTK uvedl, že rozhodující nebude, jestli má pěstitel pojištění pouze na škody způsobené jarním mrazem, ale zda má letos uzavřené zemědělské pojištění plodin obecně.

MZe dotaci v plné výši přizná, pokud zemědělec doloží doklad o pojištění, které se vztahuje alespoň na 50 procent celkové výměry pěstovaného ovoce, nebo na 50 procent výměry všech ovocných sadů zemědělského podniku a platí pro rok 2024. Tato podmínka se nevztahuje na plochu, kde pěstitel zajistil ochranná opatření proti klimatickým jevům nebo v případě jahod zakrytí pěstební plochy, uvedl resort. Pokud takové pojištění nedoloží, dostane pěstitel na dotacích o polovinu méně, napsalo tiskové oddělení ministerstva.

Konkrétní částku, kterou mají dostat pěstitelé od státu, vláda zatím nedohodla. MZe čeká na odpověď od Evropské komise, kterou Výborný požádal o příspěvek 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun).

Ve srovnání s předchozím pětiletým průměrem se letos podle Ovocnářské unie pravděpodobně sklidí 22 procent jablek, 21 procent hrušek, v případě višní a třešní je to 16 procent. Výborný už dříve řekl, že se v Česku tento rok místo 138.000 tun ovoce sklidí asi 30.300 tun. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101.249 tun.

reklama

© 2025 newsroom.cz