Jiří Dlouhý: O čem byla diskuse s kandidáty do Evropského parlamentu na environmentální a klimatická témata?

27. Květen 2024

[shared_counts]

Jiří Dlouhý: O čem byla diskuse s kandidáty do Evropského parlamentu na environmentální a klimatická témata?

27.5.2024

Debata kandidátů do Evropského parlamentu.

Diskuse s kandidáty do Evropského parlamentu na environmentální a klimatická témata se konala v úterý 21. května 2024 v prostorách ČSVTS na Novotného lávce v Praze a na její organizaci se podílela Společností pro trvale udržitelný život a další environmentální nevládní organizace.

Na rozdíl od tradičních předvolebních besed, tedy seznámení voličů s kandidáty, připomenula i opomíjený fakt, že evropští poslanci rozhodují přibližně o 80 procentech environmentální legislativy následně přijaté v ČR. A jedná se o záležitosti, které se dotýkají každého z nás, jako je čistota ovzduší, zdravé potraviny, ale také druhová rozmanitost přírody a úspěšné zvládnutí civilizačních krizí, včetně výzvy spojené s globálním oteplováním. Ano, na úrovni Evropského parlamentu jde o naši budoucnost.

A tak se tu aktuálních otázek nabízela hned celá řada, např.: Jak to vypadá s budoucností Zelené dohody pro Evropu? Kdy skončí fosilní paliva? Zvládneme budoucnost bez spalovacích motorů? A také třeba otázka další existence klecových chovů.

Luděk Niedermayer se projevil jako zkušený evropský politik. K tzv. Zelené dohodě hned úvodem řekl: „Politika ochrany životního prostředí a klimatu je projevem zodpovědnosti.“ Přičemž ona agenda ochrany životního prostředí je sice složitější, na druhou stranu se zase těší větší podpoře lidí. Ve svém vystoupení dle vyzdvihl rozhodující roli technologií v prosazení environmentálních cílů a urychlení ekonomického růstu.

Jeho koaliční kolega Michal Sedláček považuje za zásadní při stanovování oněch environmentálních cílů a tempa jejich naplňování nutnost zohlednit konkurenceschopnost Evropy, neboť náš kontinent podle něj zaostává.

Klára Školníková by uvítala k Zelené dohodě evropskou směrnici o spravedlivé transformaci, která by do procesu zapojila odbory i firmy a zajistila lidem rekvalifikace a kvalitní práci.

Také Jan Skalický zdůraznil význam sociálního pilíře Green Dealu. Nesdílí však optimizmus spojený s jeho prosazováním, obává se negativních dopadu na lidi, ba přímo vybízí „otočit jeho dosavadní směřování“.

Přečtěte si také |

Rozárie Haškovcová: Takže co je to Green Deal?

Nejradikálnější a ojedinělý postoj mezi panelisty zastával Milan Urban. Klimatická krize podle něj, s odvoláním na jakési vědecké fórum, neexistuje, lidská civilizace má na oteplování minimální vliv a z onoho Green Dealu se stalo fanatické náboženství. S realizací navrhovaných zelených opatření hrozí zánik Evropy.

Adam Holub vidí jako prioritu nově zvoleného Evropského parlamentu v environmentální oblasti povinnost soustředit se na implementaci přijatých opatření klimatické politiky a politiky ochrany biodiverzity, včetně zajištění potřebné finanční podpory. A je na nás, jak tyto prostředky využijeme.

David František Wagner má za to, že úspěch realizace Zelené dohody závisí na jednotném kapitálovém a energetickém trhu. Nezbytná je podle něj rovněž revize zemědělských dotací spojená s nadprodukcí potravin. Problém vidí i v nastavení systému emisních povolenek, včetně toho, u koho končí jejich výnosy.

Přečtěte si také |

Jiří Dlouhý: Dr. Šrám si nestihl převzít Cenu za komunikaci klimatu

Petr Doubravský se ostře vyslovil proti revizi Green Dealu: „Naše generace musí tu revizi zastavit. Není prostor ustupovat. To by byla sebevražda.“ Zároveň navrhuje posílení sociálního aspektu této politiky. Na námitku, že je potřeba brát ohled na naši konkurenceschopnost, namítá, že politika Zelené dohody představuje ohromnou příležitost k modernizaci. Tedy i k proměně našeho automobilového průmyslu, na kterém jsme tak závislí, dodává.

Na semináři vystoupili kandidáti těchto politických subjektů:

  1. • Piráti – David František Wagner
  1. • Socdem a Budoucnost – Klára Školníková
  1. • SPD a Trikolora – Milan Urban
  1. • Spolu – Luděk Niedermayer a Michal Sedláček
  1. • Stačilo – Jan Skalický
  1. • STAN – Adam Holub
  1. • Zelení – Petr Doubravský

Hnutí ANO a uskupení Přísaha a Motoristé sobě své zástupce neposlaly.

Seminář moderoval Jiří Dlouhý, předseda STUŽ

reklama

Jiří Dlouhý

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Dále čtěte |

Vědci: Zelená dohoda pomáhá EU zlepšovat výsledky v ochraně klimatuJak na výsypkách instalovat fotovoltaické panely? ČEZ využil díly ze starých dopravníků Malé ostrovní státy mají právo na lepší ochranu klimatu, tvrdí mezinárodní soud

Další články autora |

Jaký je stav evropské legislativy o obnově přírody? A jak se změnilo Nařízení EU o obnově přírody?Jiří Dlouhý: Dr. Šrám si nestihl převzít Cenu za komunikaci klimatuJiří Dlouhý: Kanál DOL – mnoho otázek, málo odpovědí

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Uživatelský e-mail

Heslo

Zapomněli jste heslo? Změňte si je. Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

© 2025 newsroom.cz