26. Květen 2024
Bulharští farmáři začínají tento týden sklízet okvětní plátky růží. Je to zhruba o měsíc dříve, než bývá obvyklé. Dřívější sklizeň způsobuje klimatická změna, která přinesla teplejší a vlhčí jara, píše agentura Reuters. Členská země Evropské unie na jihovýchodě Balkánu je jedním z předních světových producentů voňavého růžového oleje, jenž se používá také v kosmetickém průmyslu.
Kvalita okvětních lístků a oleje do značné míry závisí na povětrnostních podmínkách. Rozhodující je kombinace tepla a vlhkosti, řekl Reuters Todor Nikolaev, hlavní technolog společnosti Terra Roza, která vyrábí růžový olej. Poznamenal, že díky nedávné mírné zimě a velmi teplému březnu začaly letos růže kvést dříve a sezona sběru začala asi o tři týdny dříve než obvykle. „Měsíc květen je poměrně deštivý, takže květy nekvetou najednou, což umožňuje dobrý sběr. Nízké teploty zabraňují odpařování oleje – sezona je příznivá pro všechny v systému produkce,“ dodal.
Podle vědců klimatické změny v posledních desetiletích způsobily, že rostliny začínají kvést o několik týdnů dříve.
„Prošli jsme náš archiv od roku 1987 a zjistili jsme, že aktivní, masový nástup kvetení růží býval mezi 10. a 20. červnem. Dnes ale máme růže, které začínají kvést o měsíc dříve,“ řekl Valentin Kazandžiev, který pracuje jako agrometeorolog v Národním meteorologickém a hydrologickém ústavu v Sofii. Zemědělci by se podle něj měli zaměřit na technologie, které zmírňují dopad změny klimatu, zatímco vědci by měli každé desetiletí doporučovat různé zeměpisné oblasti pro různé plodiny.
Nejlepší růžový olej se vyrábí v Růžovém údolí ve středním Bulharsku. Tam se podle historiků květy pěstovaly již v 5. až 3. století před naším letopočtem v časech starověké Thrákie. První továrna na výrobu oleje byla otevřena v roce 1820 v nedalekém městě Kazanlak.
Přečtěte si také |
Jaký je život sběraček růžových květů v Maroku?
Proces výroby dvou až 3,5 tuny růžového oleje, kolik se v Bulharsku ročně vyrobí, není jednoduchý. Na jeden gram růžového oleje je třeba brzy ráno ručně natrhat více než 1000 okvětních lístků růží, protože obsah éterického oleje je nejvyšší kolem sedmé hodiny ranní. Z okvětních lístků se vyrábí také růžová voda, růžový džem, růžový čaj a dokonce i růžová pálenka.
reklama
Zdroj: ekolist.cz