SESTŘIH: Švýcaři udolali Kanaďany v nájezdech a o zlato se utkají s českým týmem

25. Květen 2024

[shared_counts]

Švýcarsko je po šesti letech ve finále mistrovství světa. Výběr helvétského kříže porazil v semifinálovém duelu Kanadu 3:2 po samostatných nájezdech. Vítěznou branku zaznamenal Sven Andrighetto. Kanadu čeká zápas o třetí místo se Švédskem. Přímý přenos utkání Švýcarsko – Česko sledujte na ČT sport a ČT sport Plus v neděli od 19:30, duel Švédsko – Kanada od 14:30.

Sestřih utkání Kanada – Švýcarsko

Druhé semifinále se rozhodovalo až v nájezdech. Za Kanadu se prosadil jen Connor Bedard v první sérii, naopak za Švýcary se trefili Kevin Fiala a Andrighetto.

Kanaďané i přes porážku znovu ukázali, že se za žádného stavu nevzdávají. Se Švýcary prohrávali už o dva góly, ale nejprve snížil ve druhé třetině Brandon Tanev a dvě minuty před koncem zápasu srovnal na 2:2 kapitán John Tavares v početní výhodě.

Švýcaři si v utkání pomohli dvěma využitými přesilovkami, a to v krátkém sledu. V rozmezí 130 vteřin mezi 16. a 18. minutou zhodnotili výhodu Fiala tvrdou střelou bez přípravy a po něm také Nino Niederreiter, jenž tečoval ránu Romana Josiho. Druhou asistenci zaznamenal Fiala a v turnaji se zlepšil na třináct bodů (7+6).

Kanadu mohly mrzet nevyužité gólové příležitosti. Ještě za bezbrankového stavu neproměnil samostatný únik právě Tanev a před kanadským snížením ani Dawson Mercer.

Další kanadské šance kryl spolehlivý švýcarský brankář Leonardo Genoni. Vyznamenal se zejména na začátku třetí třetiny, kdy tygřím skokem zachránil situaci u druhé tyče poté, co Brandon Hagel objížděl bránu. V prodloužení ještě vychytal další sólo Dylana Cozense.

Švýcaři si zahrají o zlato poprvé od roku 2018, kdy nestačili na Švédy. Kanaďané se naposledy utkali o bronz ve stejném roce, tehdy podlehli Američanům 1:4.

Kanada – Švýcarsko 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 35. B. Tanev (Zellweger, Dubois), 58. Tavares (Bedard, Power) – 16. Fiala (Loeffel, Andrighetto), 18. Niederreiter (Josi, Fiala), rozhodující sam. nájezd Andrighetto. Proměněné nájezdy: Bedard – Fiala, Andrighetto. Neproměněné nájezdy: Dubois, Severson, Power, Cozens – Senteler, Loeffel. Rozhodčí: Hribik (ČR), M. Holm – Lundgren (oba Švéd.), Špůr (ČR). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:2. Diváci: 11 159.

Kanada: Binnington – Parayko, Power, Oleksiak, Byram, Severson, Guhle, Zellweger – Mercer, McBain, B. Tanev – Guenther, Paul, McCann – Dubois, Tavares, Hagel – Mangiapane, Coz ens, Bunting – Bedard. Trenér: Tourigny.

Švýcarsko: Genoni – Glauser, Josi, Kukan, Siegenthaler, Loeffel, Marti, Fora, Jung – Niederreiter, Hischier, Fiala – Bertschy, Thürkauf, Andrighetto – Simion, Senteler, Herzog – Ambühl, Haas, Scherwey. Trenér: Fischer.