Výsledky skupiny MOL za první čtvrtletí: navzdory obtížným okolnostem byl výkon stabilní

10. Květen 2024

[shared_counts]
  • Zisk skupiny MOL před zdaněním dosáhl v prvním čtvrtletí roku 2024 výše 382 milionů USD, tedy o 18 % méně než v předchozím čtvrtletí a o 29 % méně meziročně
  • Výsledky v oblasti Downstream byly ovlivněny zvýšením rafinérských marží u ropy Brent a petrochemických marží, produkce se ale snížila v důsledku odstávek
  • Výsledky v oblasti spotřebitelských služeb byly rovněž podpořeny nárůstem nepalivových prodejů v předchozím roce a jednorázovým ziskem z prodeje čerpacích stanic
  • Produkce v oblasti Upstream vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí na 92,3 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně, zejména díky prosincovému zahájení produkce v Kazachstánu, ale prudký pokles cen plynu měl na výsledky negativní dopad
  • Výsledky byly zatěžovány dodatečnými zásahy vlády: dodatečná daň založená na příjmech pro rok 2024 byla zaúčtována v prvním čtvrtletí a měla dopad ve výši 110 milionů USD, zatímco daň Brent-Ural a daň z CO2 měly každá dopad 27 milionů USD

Budapešť, 10. května 2024 – Skupina MOL dnes oznámila své finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2024. V něm dosáhla zisku před zdaněním ve výši 382 milionů USD, a to při pokračujících zásazích vlády a změnách v oblasti Downstream, nepříznivém vlivu nižších cen plynu v oblasti Upstream a stále silné dynamice v oblasti služeb pro spotřebitele. Skupina MOL vygenerovala v prvním čtvrtletí roku 2024 zjednodušený volný peněžní tok ve výši 402 milionů USD, což je o 22 % méně než ve stejném období loňského roku.

Výsledky komentoval předseda představenstva Zsolt Hernádi: „Finanční výsledky Skupiny MOL opět prokázaly účinnost našeho odolného obchodního modelu. I když jsme se dokázali vyrovnat s výzvami vnějšího prostředí, dosáhli jsme solidních výsledků. Naše stabilita je klíčová pro posílení bezpečnosti dodávek ve střední a východní Evropě a realizaci strategických investic, jako je například polyolový komplex v hodnotě 1,3 miliardy eur, který bude brzy otevřen.“

„V březnu jsme v naší aktualizované strategii nastínili ambiciózní investiční program, jehož cílem je zvýšit konkurenceschopnost společnosti MOL i celého průmyslu ve střední a východní Evropě. Navzdory dodatečným odvodům vládě, které byly vysoké a zatížily naše výsledky, jsme i nadále odhodláni pokračovat v cestě energetické transformace a dále rozvíjet naši soběstačnost,“ dodal Hernádi.

Výsledky v oblasti Downstream byly podpořeny petrochemickými i rafinérskými maržemi, ale výkonnost ovlivnil nižší prodej vlastní produkce. Dodatečné zásahy vlády v Maďarsku nadále ovlivňují výsledky, přičemž na ně měly značný vliv také daň založená na příjmech, daň Brent-Ural a daň z CO2.

Spotřebitelské služby zaznamenaly pokračující zlepšování nepalivové marže, to znamená především rozšiřující se prodej v oblasti gastronomie, potravin a nepotravinářského zboží, zatímco k výsledkům za první čtvrtletí přispěly i jednorázové zisky z odprodeje čerpacích stanic. Navzdory snížení velikosti sítě v prodejů stanic v Maďarsku se objem prodeje pohonných hmot meziročně zvýšil o 6 %, zatímco jednotková marže na pohonných hmotách meziročně poklesla o 2 %. Počet provozoven Fresh Corner se v celé síti zvýšil z 1 172 v prvním čtvrtletí roku 2023 na 1 260 v prvním čtvrtletí roku 2024.

Celková produkce v oblasti Upstream v prvním čtvrtletí roku 2024 dosáhla 92,3 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně (mboepd), což znamená nárůst o 0,8 mboepd oproti předchozímu čtvrtletí. Vzhledem k tomu, že v prosinci 2023 byl zahájen první odběr plynu v Kazachstánu, výsledek byl +1,3 mboepd v prvním čtvrtletí roku 2024. Úroveň produkce ve střední a východní Evropě se mírně snížila v důsledku poklesu v pobřežních aktivech v Chorvatsku, produkce v Maďarsku se ale udržela na vysoké úrovni díky úspěšným snahám čelit přirozenému poklesu. Jednotkové náklady na úrovni skupiny zůstaly meziročně beze změny navzdory obecným inflačním tlakům, a to díky klesajícím cenám elektřiny, vyšší produkci a přesunu skladby směrem k levnějším aktivům.

Služby v oblasti oběhového hospodářství byly ovlivněny nižší než očekávanou realizací příjmů z Rozšířené odpovědnosti výrobců (EPR). Od 1. ledna je v provozu systém Zálohování a vracení (DRS), v jehož rámci je nainstalováno cca 2 400 reverzních automatů, které jsou k dispozici na prodejních místech po celém Maďarsku.

Výkonnost plynárenského středního proudu byla poznamenána kombinací příznivého makroekonomického prostředí a měnící se poptávky po regionálních přepravních službách.

___

O skupině MOL

Skupina MOL je mezinárodní integrovaná ropná, plynárenská, petrochemická a maloobchodní společnost se sídlem v Budapešti. Působí ve více než 30 zemích světa, zaměstnává 24 000 mezinárodních pracovníků a má více než stoletou historii. Skupina MOL provozuje tři rafinerie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného řízení dodavatelského řetězce v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku a vlastní síť téměř 2400 čerpacích stanic v 10 zemích střední a jihovýchodní Evropy. Průzkumné a těžební aktivity společnosti MOL jsou podloženy více než 85 lety zkušeností v oblasti těžby uhlovodíků a 30 lety zkušeností v oblasti vtláčení CO2. V současné době probíhají těžební aktivity v 8 zemích a průzkumná aktiva v 10 zemích.

Společnost MOL se zavázala transformovat své tradiční činnosti založené na fosilních palivech na nízkouhlíkový, udržitelný obchodní model a usiluje o to, aby se do roku 2050 stala čistě uhlíkově neutrální a zároveň formovala nízkouhlíkové oběhové hospodářství ve střední a východní Evropě.

MOL Česká republika, s. r. o.

S 302 čerpacími stanicemi je dnes druhým největším provozovatelem sítě čerpacích stanic na českém trhu. Silnou pozici zastává MOL také v oblasti velkoobchodu, kde patří k vedoucím obchodním společnostem v oblasti distribuce a prodeje motorových paliv a maziv. Ambicí Skupiny MOL v ČR je stát se první volbou pro zákazníky jak v maloobchodě, tak v oblasti velkoobchodu. www.molcesko.cz

© 2024 newsroom.cz