Česko na neformálním zasedání Rady pro telekomunikace podpořilo kroky k bezpečnějšímu a důvěryhodnějšímu online prostředí

12. Duben 2024

[shared_counts]

Česko na neformálním zasedání Rady pro telekomunikace podpořilo kroky k bezpečnějšímu a důvěryhodnějšímu online prostředí

Praha, 12. dubna 2024 – Česká delegace v čele s náměstkem místopředsedy vlády pro digitalizaci Ondřejem Profantem se účastnila neformálního zasedání Rady pro telekomunikace v Nové Lovani, kde se diskutovalo o bezpečnosti online prostředí, potřebách Evropy v digitální infrastruktuře a otevřené strategické autonomii v telekomunikacích a digitálních technologiích. Členské státy, včetně ČR, také vyjádřily podporu deklaraci připravené belgickým předsednictvím o zajištění bezpečnějšího, zodpovědnějšího a důvěryhodného online prostředí. Cílem je zajistit větší ochranu zejména nezletilých uživatelů, kteří jsou obzvláště zranitelní na sociálních sítích například prostřednictvím vydání jasných pokynů pro všechny online platformy. Důraz byl kladen také na téma bezpečnosti dodavatelských řetězců.

Dnes se konalo neformální zasedání Rady pro telekomunikace pořádané Belgií, která je v současnosti předsedající zemí Rady EU. Na neformálním zasedání česká delegace zdůraznila význam ochrany uživatelů digitálních služeb, zejména dětí a aktivně se zapojila do diskusí o přístupu k digitální identitě a potřebě zajištění kybernetické bezpečnosti, m.j. v kontextu nových povinností vyplývajících z nařízení o digitálních službách (DSA). Podle tohoto nařízení například poskytovatelé online platforem nesmějí zobrazovat personalizované reklamy, založené na údajích neplnoletých osob na svých webových stránkách a velké internetové vyhledávače musí v rámci pravidelného posuzování systémových rizik posoudit možné nepříznivé dopady na neplnoleté osoby. V tomto smyslu je také důležité zajistit ochranu dat uživatelů a zároveň efektivně a jednotně implementovat již dojednaná legislativní opatření.

Na neformálním setkání zástupců členských států se kromě jiného diskutovalo o zajištění konkurenceschopnosti jednotného digitálního trhu a bezpečnosti podmořských kabelů v reakci na geopolitické výzvy a závislosti na dodavatelích důležitých technologických komponent mimo EU. Důraz byl kladen na bezpečnost dodavatelských řetězců, která má dnes zásadní roli.

Témata se také týkala obsahu nově zveřejněné Bílé knihy k zajištění potřeb evropské digitální infrastruktury, která poukazuje na nezbytnost investic ve výši stovek miliard EUR k zajištění vedoucího postavení evropského průmyslu i do budoucna, a na přetrvávající roztříštěnost unijního trhu elektronických komunikací.

„Dnes jsme potvrdili naši angažovanost v oblasti digitální bezpečnosti a infrastruktury. Tento týden jsme poprvé představili prioritní cíle České republiky v rámci evropských digitálních politik 2024-2029 a nadále aktivně spolupracujeme na vytváření silné a zodpovědné digitální Evropy, která zajistí ochranu uživatelů a zároveň podpoří ekonomickou konkurenceschopnost. Českou prioritou je zaměřit se na efektivní a jednotnou implementaci legislativy sjednané v tomto období,” uvedl náměstek místopředsedy vlády pro digitalizaci Ondřej Profant.

Členské státy, včetně ČR, také vyjádřily podporu deklaraci připravené belgickým předsednictvím o zajištění bezpečnějšího, zodpovědnějšího a důvěryhodného online prostředí. Hlavním motivem je dosáhnout větší ochrany nezletilých uživatelů a zavázat se k důslednému a účinnému prosazování pravidel obsažených v zákoně o digitálních službách (DSA) na ochranu dětí, vydávat jasné a komplexní pokyny pro online platformy s cílem zaručit bezpečné, zdravé a věkově přiměřené online prostředí. Státy se rovněž zavázaly pokračovat v diskuzích o rostoucích výzvách, včetně možné potřeby dalšího společného úsilí.

© 2024 newsroom.cz