Jak modernizovat český trh práce? Zaměstnávání rodičů malých dětí a dostupná péče o děti budou vstřícnější, přiblížily se sousedské dětské skupiny i spolupráce se zaměstnavatelem během rodičovské, říká Pirátka Olga Richterová

08. Duben 2024

[shared_counts]

Jak modernizovat český trh práce? Zaměstnávání rodičů malých dětí a dostupná péče o děti budou vstřícnější, přiblížily se sousedské dětské skupiny i spolupráce se zaměstnavatelem během rodičovské, říká Pirátka Olga Richterová

Praha, 8. dubna 2024 – Porodnost klesá, zaměstnávání rodičů na rodičovské dovolené, zejména žen s malými dětmi, je nedostatečné, ačkoliv je po něm poptávka z obou stran. Stát by měl jít příkladem soukromému sektoru, dnes se mu to nedaří. Zároveň všichni nedočkavě očekávají legislativní změny, které se pojí s novelou zákoníku práce a pomohou pracovnímu trhu – například zaměstnávání rodiče během rodičovské na stejnou práci. To dnes provázejí bariéry, nově to bude umožněno. Ze strany zaměstnavatelů pak zněl akcent na nutnost komunikace se zaměstnanci i během kariérní pauzy. Olga Richterová následně představila výpočet toho, že podpora péče o děti se státu vždy vyplatí. To a mnohem více zaznělo na dnešním setkání organizovaném místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Olgou Richterovou ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, Ministerstvem vnitra – nejvyšším státním tajemníkem Jindřichem Fryčem – a předsedkyní Stálé komise pro rodinu Marií Jílkovou.

„Naší zemi hrozí velký propad porodnosti – ta totiž u nás klesá oproti předpokladům mnohem rychleji, o dvacet tisíc dětí poklesla jen v průběhu posledních dvou let a celkový trend je tak mnohem horší než se čekalo. Prvním krokem ke zlepšení situace bylo zvýšení rodičovského příspěvku, ale to samotné nestačí. Musíme pomoci zlepšit situaci rodin s dětmi po vzoru Dánska a dalších zemí, které nabízejí skutečnou svobodu volby – my jsme teď na opačném konci žebříčku. Rodina musí mít možnost se skutečně rozhodnout, jakým způsobem rodiče udrží kontakt s profesí, a musí mít k dispozici dostupnou předškolní péči ideálně pro děti od dvou let věku, čemuž by měly napomoci například připravované sousedské dětské skupiny, moje letitá srdcovka,“ řekla na úvod setkání v Poslanecké sněmovně její místopředsedkyně Olga Richterová.

V prezentacích řečníků byly představeny chystané změny v legislativě, posuny ve státní správě ohledně částečných úvazků a dalších nástrojů slaďování rodinného a pracovního života rodičů, dobrá praxe ve firmách a jejich přístup k zaměstnancům a zaměstnankyním s malými dětmi.

„Součástí připravovaných změn je například garance „stejné židle“ pro rodiče po rodičovské dovolené do dvou let věku dítěte, a hlavně legální možnost práce u stejného zaměstnavatele během rodičovské dovolené. Ať už není potřeba udržovat vzájemný kontakt „na tajňačku“, když je přitom vzájemně prospěšný,“ uvedla dále na základě představení změn chystaných MPSV Richterová s tím, že jde především o spolupráci na projektech, průběžné vzdělávání a způsob komunikace s rodiči, kteří mají malé děti. Už teď totiž existuje řada možností, co rodičům mohou zaměstnavatelé nabídnout, aby byl zachován jejich profesní růst a zároveň aby na dlouhé roky nepřišli o zkušeného zaměstnance.

„Řadu věcí je potřeba aktivněji přenést do praxe – práce z domova, pružné rozvrhování pracovní doby, dětské skupiny přímo navázané na konkrétní zaměstnavatele. Do vlády teď půjde novela zákona, která pomůže dětským skupinám, zřídí sousedské dětské skupiny, a má odstranit bariéry například v podobě limitu 92 hodin, o což roky usiluji. Máme spočítáno, že péče o děti se vždycky vyplatí. A to, co teď máme rozpracované, jde do finiše,“ doplnila Richterová. Sousedské dětské skupiny jsou podle ní nejsnazší možnost, jak doplnit nabídku péče o děti například v centru velkých měst, kde nejsou prostory pro novou školku, nebo naopak na menších obcích, kde se dlouhodobě školku stavět nevyplatí. Debatuje se o nich už zhruba patnáct let, aktuálně jsou ve vládním programovém prohlášení.

Na akci s názvem „Modernizace pracovního trhu: Děti, práce, předpisy: Jak to jde dohromady? Slaďování práce a péče z různých pohledů“ vystoupili Dana Roučková, vrchní ředitelka MPSV, Kateřina Jirková z odboru nepojistných sociálních a rodinných dávek MPSV, analytik ve společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský, ředitel přímo řízených organizací Ministerstva zdravotnictví Jan Michálek, vedoucí poradců MPSV Jana Skalková, nejvyšší státní tajemník Jindřich Fryč, ústřední ředitel ČSSZ František Boháček, ze zástupců dalších organizací pak Filip Pertold z IDEA Cerge, spoluzakladatelka projektu Mumdoo Kristýna Cejnarová a Kamila Čubanová z organizace Byznys pro společnost a řada hostů z publika.

Výpočet pirátského analytika Tomáše Kopečného dokládající, že podpora péče o děti se státu vždy vyplatí, přikládám do přílohy. Předpokládá, že rodič pracuje na částečný úvazek za 25 tisíc korun měsíčně hrubého a dotaci od státu na místo ve školce ve výši 120 tisíc korun.

© 2024 newsroom.cz